BiznesINFO.pl
Katastrofa helikoptera, miliarder nie żyje

Pixabay/MartisFuksu

Francuski miliarder zginął w katastrofie helikoptera. Olivier Dassault miał ponad 6 mld dolarów majątku

7 Marca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Gdzie miała miejsce katastrofa

  • Kim był Olivier Dassault

  • Co o polityku mówi prezydent Francji

Katastrofa na północy Francji. Nie żyje Olivier Dassault

Katastrofa z udziałem Oliviera Dassaulta miała miejsce w niedzielę wieczorem. Portal o2.pl donosi, że śmigłowiec, którym leciał miliarder spadł w pobliżu miejscowości Touques w Normandii, na północy Francji.

Katastrofa okazała się śmiertelna również dla pilota, który kierował helikopterem. W dalszym ciągu nie wiadomo, jakie są przyczyny zdarzenia. Francuskie służby dokładają wszelkich starań, aby ustalić, co wydarzyło się w niedzielę wieczorem.

Odszedł polityk i miliarder zaangażowany w sprawy Francji

Katastrofa szybko obiegła francuskie media. Głos w tej sprawie zabrał prezydent kraju Emmanuel Macron, który przekazał kondolencje rodzinie. „Olivier Dassault kochał Francję. Kapitan przemysłu, miejscowy urzędnik wybierany w wyborach, dowódca rezerwy sił powietrznych: za życia nigdy nie przestał służyć naszemu krajowi. Jego nagła śmierć to wielka strata”, czytamy we wpisie prezydenta na Twitterze.

Katastrofa poruszyła także zwykłych obywateli, którzy ciepło wspominają Oliviera Dassaulta w mediach społecznościowych. „Nie ma go, ale Francja żyje w nim. Francja nie zapomina ludzi, którzy spędzili życie kochając ją i służąc jej”, czytamy w jednym z postów na Twitterze.

Olivier Dassault urodził się 1 czerwca 1951 r., w chwili śmierci miał 69 lat. Onet podaje, że ukończył francuską Akademię Sił Powietrznych École de l'Air. Uzyskał także tytuł magistra matematyki oraz obronił doktorat z zarządzania przedsiębiorstwem.

Przez lata pielęgnował swoją pasję - był zawodowym pilotem inżynierii bojowej, służył także w rezerwach francuskich sił powietrznych. Ma na swoim koncie nawet kilka lotniczych rekordów.

Dziadek poległego w katastrofie - Marcel Dassault, założył francuską firmę lotniczą Dassault Aviation. Z kolei Olivier piastował stanowisko prezesa ds. Strategii i rozwoju kontrolowanego przez rodzinę konglomeratu lotniczego i oprogramowania Dassault Group.

W lipcu 2019 r. jego majątek był szacowany na ok. 6 mld dolarów (23 mld zł). TVN24 podaje, że w ubiegłym roku został sklasyfikowany na 361. miejscu (wraz z siostrą i dwoma braćmi) w rankingu najbogatszych ludzi na świecie.

Poza lotnictwem Olivier Dassault angażował się także w politykę. Od 2002 r. był członkiem francuskiego Zgromadzenia Narodowego.

Pasją miliardera była także fotografia - udało mu się nawet opublikować kilka książek ze zdjęciami swojego autorstwa. Na przełomie lat 70. i 80. XX wieku były pilot działał także w branży muzycznej. Jego utwory znalazły się na ścieżkach dźwiękowych kilku filmów z tamtych czasów.

Podobne artykuły

NFZ podliczył ile będzie kosztować rehabilitacja ozdrowieńców

Polska i Świat

NFZ dokonał kalkulacji. Wiemy, ile kosztuje leczenie po przejściu koronawirusa

Czytaj więcej >
Lockdown dla szkół i przedszkoli prawdopodobnie zostanie przedłużony

Polska i Świat

Lockdown w przedszkolach i żłobkach do przedłużenia. Rząd wysłał klarowny sygnał

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/East News

Polska i Świat

Grzywna aż na równowartość 826 tys. zł. Przesunął tylko kilka kamieni, ale nie wiedział ile mają lat

Czytaj więcej >
Jacek Sasin opowiadał o wielkich planach w związku z nowymi inwestycjami w zakresie energetyki

Polska i Świat

Jacek Sasin chwali się imperialnym projektem. Czeka nas rewolucja w energetyce

Czytaj więcej >
PGE Dystrybucja wycięło drzewa z prywatnej działki, teraz umywa ręce

Polska i Świat

PGE Dystrybucja wycięła prywatny las. Trudno teraz wskazać winnego

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa. n/z Tlum pieszych na chodniku w maskach ochronnych.

Polska i Świat

Czwarta fala już w Europie. Pierwsze kraje zaostrzają rygor

Czytaj więcej >