Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Kierowco, ZUS może zwrócić Ci pieniądze za OC i AC. Zyska tylko jedna grupa
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 05.02.2025 19:16

Kierowco, ZUS może zwrócić Ci pieniądze za OC i AC. Zyska tylko jedna grupa

kierowca
Fot. StockSnap/Pixabay

Samochód to zawsze spory wydatek, niezależnie od ceny samego auta. Kierowcy muszą martwić się rosnącymi cenami paliwa, ubezpieczeniem OC i regularnymi wizytami u mechanika. Sposób na oszczędność oferuje ZUS. Najpierw trzeba jednak spełnić warunki.

ZUS pomoże odzyskać pieniądze wydane na samochód?

Osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej i finansowej mogą otrzymać różne formy wsparcia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wiele osób nie ma jednak pojęcia, że na specjalny “bonus” mogą liczyć również kierowcy. Wybrana grupa może zyskać refundację składek na ubezpieczenie OC i AC do nawet 50 proc.!

Jest to o tyle istotne, że z wydatkami na OC muszą liczyć się wszyscy właściciele pojazdów. Część z nich może zapłacić nawet kilka tysięcy złotych rocznie, a za brak ubezpieczenia grożą wysokie kary.

Nowe prawo weszło w życie. Jeśli to zrobisz, zainteresuje się tobą skarbówka Tych kodów PIN nigdy nie ustawiaj. Wyczyszczą ci konto w kilka sekund

Wielkie pieniądze za OC. Refundacja albo grzywna

Kara, którą zapłaci kierowca nie posiadający ubezpieczenia zależy nie tylko od rodzaju samochodu, ale również okresu, w którym brakowało ciągłości OC. Przykładowo, za brak ubezpieczenia dla samochodu osobowego przez więcej niż 14 dni zapłacimy 9330 złotych grzywny!

Sposobem na uniknięcie kary jest oczywiście regularne opłacanie składek — a w tym może pomóc ZUS. Osoby ubiegające się o refundację, powinny złożyć odpowiedni wniosek w placówce, pocztą, lub przez pełnomocnika. Do wniosku należy dołączyć:

  • umowę ubezpieczenia OC/AC,
  • dowód opłacenia składki,
  • dowód rejestracyjny pojazdu.

Co bardzo ważne, o refundację można się starać zarówno w przypadku pełnej opłaty za ubezpieczenie, jak i wtedy, gdy za OC i AC płacimy w ratach. Wówczas musimy jednak pamiętać, by po każdej wpłacie złożyć nowy wniosek. Dokumenty muszą zawierać wyszczególnienie kosztów obu ubezpieczeń.
 

Projekt bez nazwy (36).jpg
Fot. jan3933/Pixabay

ZUS zwróci pieniądze ze ubezpieczenie. Konieczny wniosek

Czas na złożenie wniosku beneficjenci mają w czasie 12 miesięcy od opłacenia składki. Jeśli Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpatrzy nasz wniosek negatywnie, możemy jeszcze odwołać się od tej decyzji do prezesa ZUS, w ciągu 30 dni. Następnie sprawa może zostać skierowana do wojewódzkiego sądu administracyjnego. W sytuacji, gdy konieczne jest złożenie odwołania, warto skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej lub Rzecznika Praw Obywatelskich.

Kto może starać się o zwrot kosztów OC i AC? Przywilej ten przysługuje wyłącznie inwalidom wojennym, należącym do:

  • I grupy inwalidztwa (całkowita niezdolność do pracy i niezdolność do samodzielnej egzystencji),
  • II grupy inwalidztwa (całkowita niezdolność do pracy).

Refundacja może zostać przyznana na jeden pojazd, będący własnością wnioskodawcy, jeśli nie jest on używany do celów zarobkowych. ZUS nie przyzna nam dofinansowania, jeśli już korzystamy z innej formy refundacji składki. Zakład zwraca połowę składki na OC lub AC, do kwoty 6000 euro.