Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Praca > Kim jest prokurent i jakie ma prawa?
Iga Marciniszyn
Iga Marciniszyn 22.03.2022 08:38

Kim jest prokurent i jakie ma prawa?

Kim jest prokurent i jakie ma prawa?
pixabay.com

Czym jest prokura i kto może zostać prokurentem?

Prokura to rodzaj szczególnego pełnomocnictwa, którego nie można przenieść na inną osobę. Prokurentem może zostać osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, jednocześnie nie może to być członek organu nadzorczego przedsiębiorstwa, którego prokura dotyczy. Co ważne, prokurent nie musi być pracownikiem firmy, a nawet nie musi posiadać dedykowanego tej roli wykształcenia. Prokura może dotyczyć przedsiębiorstwa podlegającemu wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo do rejestru przedsiębiorców w KRS.

Jakie są rodzaje prokury?

  • prokura samodzielna  - gdy prokurent działa indywidualnie,

  • prokura łączna – prokura udzielona kilku osobom; by dokonać czynności prawnych, konieczne jest wspólne działanie wszystkich prokurentów,

  • prokura oddziałowa – zakres działania prokurenta ograniczony jest do spraw wpisanych do rejestru oddziału przedsiębiorstwa, tj. prokurent może działać tylko w zakresie określonego oddziału

Jakie są prawa prokurenta?

Prokurent ma prawo do czynności sądowych i pozasądowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Nie może natomiast nabywać oraz zbywać przedsiębiorstwa i jego części. Nie może również dokonywać czynności, na podstawie której dochodzi do oddania przedsiębiorstwa lub jego części do czasowego korzystania. Ponadto nie może wykonywać czynności ustawowo opisanych jako zastrzeżone tylko dla przedsiębiorcy lub innych osób uprawnionych do reprezentacji. Aby prokurent mógł sprzedać przedsiębiorstwo lub oddać jego część do czasowego korzystania, możliwe jest udzielenie mu pełnomocnictwa szczególnego, które jest zezwoleniem na wykonanie określonej czynności prawnej.

Czym rożni się prokura od pełnomocnictwa?

Pełnomocnictwo daje pełnomocnikowi konkretne uprawnienia. Gdy jest kilku pełnomocników, każdy z nich może mieć uprawnienia do innej czynności prawnej. W przypadku prokury nie ma możliwości dowolnego ograniczania uprawnień i dzielenia ich pomiędzy kilkoma prokurami. Liczba prokurentów jest nieograniczona dla przedsiębiorstwa.

Tagi: