Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Kluczowe wieści dla seniorów. Są zmiany w legitymacjach emerytów
Michał Górecki
Michał Górecki 03.06.2024 09:02

Kluczowe wieści dla seniorów. Są zmiany w legitymacjach emerytów

Legitymacja emerytów
Fot. Fot. East News/Arkadiusz Ziolek

Rządowa aplikacja mobilna mObywatel zaktualizowała legitymację emerytalno-rentową. To efekt rozporządzenia, którego treść poznaliśmy już w marcu bieżącego roku. Co i dlaczego się zmieniło?

Legitymacja emerytów z ważnymi zmianami

Rozporządzenie w tej sprawie pojawiło się już w marcu br.; w myśl projektu nowelizacja miała ułatwić weryfikację i poprawić szatę graficzną. Z dotychczasowego wzoru e-legitymacji emerytalnej zniknęła informacja o nieważności dokumentu - jako taka stanowi integralną część samej aplikacji (zielony napis pod dokumentem “dokument ważny”). 

Nowa e-legitymacja emerytalna pojawiła się w aplikacji wraz z aktualizacją do wersji 2.0 (wersja ta wprowadziła m.in. usługę dla osób prowadzących JDG). 

"Zmiana nie wpłynie negatywnie na poziom weryfikacji ważności dokumentu przez podmioty trzecie. Informacja na temat ważności dokumentu stanowi integralny element aplikacji i będzie widoczna podczas weryfikacji wizualnej dokumentu" - czytamy w rozporządzeniu.

Zobacz też: Miasta chciałyby eksmitować mieszkańców. “Ustawa o prawie lokatorskim jest bolączką”

Wakacje kredytowe od 1 czerwca. Wiemy kto i na jakich zasadach może skorzystać

mObywatel rewolucyjne dla emerytów

Rządowa aplikacja, debiutująca w 2017 r., została zaadaptowana na potrzeby emerytów w 2023 r. - od 1 stycznia wśród dostępnych dokumentów pojawiła się też legitymacja emerytalno-rentowa

Co do zasady - aplikacja ma stanowić cyfrowy zamiennik, korzystanie z niego nie jest obowiązkowe, a uznaniowe. W 26 dni po uruchomieniu legitymacji emerytalnej korzystało z niej już 130 tys. osób uprawnionych. 

Samą aplikację mObywatel pobrano już ponad 16 mln razy na systemach Android i iOS. Aktualizacja do wersji mObywatel 2.0 wprowadza zmiany m.in. dla prowadzących jednoosobową działalność (pojawiła się usługa “Firma”), ale też osób prywatnych - można np. zastrzec swój numer PESEL

Legitymacja emerytalna. Do czego uprawnia?

Posiadanie legitymacji emerytalnej wiąże się z korzyściami i benefitami; emeryci i renciści uprawnieni do jej posiadania mogą m.in. korzystać ze zniżek czy darmowej komunikacji miejskiej (w tym samorządzie, który akurat zdecydował się na takie rozwiązanie). 

W większości przypadków promocje cenowe powinny pojawić się przy biletach do kin, muzeów, teatrów, a nawet usługach rehabilitacyjnych i w sanatoriach.