Kluczowe zmiany dla kierowców od 1 stycznia 2024 roku. Za niedopełnienie obowiązków grozi kara
Kierowcy muszą się przygotować na duże zmiany w 2024 roku. Od 1 stycznia w życie wejdzie nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym z dnia 7 lipca 2023 roku. Co się zmieni?
Ważne zmiany dla kierowców w 2024 roku
Nadchodzący wielkimi krokami Nowy Rok to czas sporych zmian w prawie, które nie ominą także kierowców i właścicieli pojazdów. W związku z wprowadzaną nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym w 2024 roku zmienią się zasady rejestracji pojazdów. To wynik ustawy z dnia 7 lipca 2023 roku o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości. Jakie zmiany zostaną wprowadzone w życie?
Nowelizacja znosi możliwość składania zawiadomienia o nabyciu pojazdu. Obowiązkiem będzie natomiast dokonanie rejestracji pojazdu w ciągu 30 dni lub 90 dni (wydłużony termin dotyczy przedsiębiorców prowadzących na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność związaną z obrotem pojazdami) od dnia nabycia pojazdu na terytorium RP, dopuszczenia do obrotu przez organ Krajowej Administracji Skarbowej pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim Unii Europejskiej albo sprowadzenia pojazdu na terytorium RP z terytorium państwa członkowskiego UE.
Nowe zasady emerytur od 1 stycznia. Wyczekiwana reforma zaraz wejdzie w życieKierowcy muszą o tym pamiętać
Z kolei w mocy pozostaje obowiązek zawiadomienia o zbyciu pojazdu zarejestrowanego w Polsce lub zmianie stanu faktycznego wymagającego zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym. Właściciel pojazdu ma 30 dni na dopełnienie tej formalności. W 2024 roku zmieni się jednak organ przyjmujący zawiadomienia.
Obecnie zgłoszenie zbycia pojazdu właściciel składa do starosty właściwego ze względu na miejsce rejestracji pojazdu. Od nowego roku zawiadomienie trzeba będzie złożyć u starosty właściwego ze względu na miejsce zamieszkania (siedzibę) lub czasowego zamieszkania. Jeśli pojazd należy do więcej niż jednego właściciela, do skutecznego zawiadomienia o zbyciu pojazdu wystarczy zawiadomienie złożone przez jednego z nich.
W przypadku przedsiębiorstwa wielozakładowego lub innego podmiotu, w skład którego wchodzą wydzielone jednostki organizacyjne, takie dokumenty należy złożyć u starosty właściwego ze względu na miejsce rejestracji pojazdu.
Zmienią się stawki kar
Zmienią się także stawki kar za niedopełnienie obowiązku rejestracji pojazdu i złożenia zawiadomienia o jego zbyciu. Dodatkowo organ administracji publicznej straci możliwość odstąpienia od nałożenia administracyjnej kary pieniężnej, zatem zapominalscy i spóźnialscy nie będą mogli liczyć jedynie na pouczenie.