KNF zakazała sprzedaży polis z funduszem inwestycyjnym
Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wydała w czwartek komunikat w którym informuje o zakazie sprzedaży polis z funduszem inwestycyjnym m.in. w sytuacji, gdy w umowie ubezpieczenia zapisano zbyt wysokie opłaty.
Z tego artykułu dowiesz się:
KNF zakazała sprzedaży polis z funduszem inwestycyjnym
Jakie kryteria muszą być w tej sytuacji spełnione
KNF zakazała sprzedaży polis
Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wydała w czwartek komunikat w którym informuje o wydaniu decyzji o zakazie wprowadzenia do obrotu, dystrybucji i sprzedaży ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych – umów ubezpieczenia na życie, o ile są one związane z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym.
Jak podaje Interia.pl zakazana ma być sprzedaż polis UKF, które spełniają co najmniej dwa kryteria.
Jedno z nich zakłada, że średni zwrot jest niższy niż 50 proc. stopy procentowej dla określonego w decyzji okresu według odpowiedniej struktury terminowej stopy wolnej od ryzyka lub w przypadku których określone w regulaminie ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego zasady i ograniczenia inwestycyjne nie zapewniają, aby środki ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego nie były lokowane w instrumenty contingent convertibles2.
Instrumenty te to obligacje kapitałowe, pożyczki podporządkowane lub inne instrumenty i umowy. W określonych wypadkach podlegają one umorzeniu i w sytuacji, gdy może to tego dojść może nastąpić wstrzymanie ich wypłaty na czas nieoznaczony.
Dalsza część tekstu pod materiałem video
KNF podkreśla, że za sprawą zakazu sprzedaży produktów spełniających pierwsze z kryteriów klienci zyskają poprzez zwiększenie wartości zwrotu z komponentu inwestycyjnego, co z kolei nastąpi poprzez obniżenie poziomu opłat i innych kosztów potrącanych ze środków powierzanych zakładowi ubezpieczeń do zarządzania w ramach ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego.
Kryterium to ma zapobiegać obserwowanej przez instytucję niskiej wartości dla klientów umów ubezpieczenia z UFK w Polsce. Wskazano tu niski bądź ujemny poziom efektywnej stopy zwrotu realizowanej na rzecz klientów, jak również wysoki poziom opłat pobieranych w ramach tych umów.
W konsekwencji dochodzi do zaburzenia równowagi między wartością produktu dla klientów, a poziomem marży generowanej przez zakład ubezpieczeń.
Więcej w czwartkowym komunikacie Komisji Nadzoru Finansowego.
Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]