Kolejny podatek od nieruchomości. Właściciele ostrzegają przed bankructwem
Planowane wprowadzenie podatku katastralnego w Polsce wywołuje niepokoje wśród właścicieli nieruchomości. Ostrzegają, że jego wprowadzenie spowodowałoby zbankrutowanie wielu z nich.
Co z podatkiem katastralnym?
Podatek katastralny jest opłatą uiszczaną od wartości katastralnej nieruchomości, tj. mieszkania lub domu . Ta z kolei jest szacowana podczas taksacji co pewien czas, jednak zazwyczaj wraz ze wzrostem wartości nieruchomości rośnie również kwota podatku.
Konkretna wysokość podatku prawdopodobnie zależałaby od kilku zmiennych . Według przypuszczeń Interii, są to wartość nieruchomości w zależności od położenia, jej metraż i pomieszczenia, forma zabudowy oraz rodzaj budynku .
Tylko jedna partia proponuje
Wprowadzenie podatku katastralnego w Polsce, według doniesień Interii, do tej pory zapowiedziała tylko partia Razem . Diabeł jednak tkwi w szczegółach - podatek obowiązywałby dopiero od drugiej nieruchomości.
Co powstrzymuje polityków przed wprowadzeniem podatku katastralnego? Przede wszystkim jest to niechęć społeczeństwa do płacenia kolejnej daniny .
Koszty poszybowałyby w kosmos
Jak się okazuje, nie bezpodstawnie. Według portalu Bezprawnik cytowanego przez Interię, po wprowadzeniu podatku katastralnego kwoty opłat od nieruchomości byłyby nawet 50 razy większe .
To z kolei powoduje, że niechętni opłacie Polacy ostrzegają przed możliwą falą bankructw z tytułu niewypłacalności. Przeciętni mieszkańcy naszego kraju zapłaciliby za nieruchomość 10 razy więcej w podatkach niż obecnie.