Komisja Europejska złożyła kolejną skargę na Polskę. Chodzi o handel gazem ziemnym
W czwartek 16 listopada Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu skargi przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Tym razem chodzi o dodatkowe koszty w transgranicznym handlu gazem ziemnym.
KE chce kary finansowej dla Polski
Komisja Europejska 15 lipca 2021 roku wezwała Polskę do ujęcia w prawie dyrektywy związanej z dostępem do adwokata i prawie porozumienia się po aresztowaniu. Regulacje wewnętrzne powinny zostać dostosowane do tych, które obowiązują na poziomie unijnym. Komisja twierdzi, że nasz kraj nie przyjął szczególnych środków dotyczących nieletnich. KE zaznaczyła, że zwróci się także do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o nałożenie na Polskę kar finansowych w związku z niedopełnieniem obowiązku.
Od stycznia nowy podatek. Boją się go wszystkie branżeKomisja Europejska opublikowała oficjalny komunikat
Komisja Europejska postanowiła skierować do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawę przeciwko Polsce związaną z handlem gazem ziemnym.
- Polska ustawa o zapasach nakłada na importerów i handlowców gazu ziemnego składowanego poza terytorium Polski obowiązek zapewnienia możliwości dostarczania przez cały czas łącznych zapasów obowiązkowych gazu ziemnego do krajowej sieci przesyłowej lub dystrybucyjnej oraz rezerwowania ciągłej zdolności przesyłowej do Polski, na wypadek zaistnienia potrzeby. Prawo krajowe nie zezwala na obrót zarezerwowaną zdolnością na rynku wtórnym, nawet jeśli zdolność ta nie jest wykorzystywana. Prawo wyklucza również stosowanie zasady “wykorzystaj lub strać”. Dostawcy gazu korzystający z instalacji magazynowych w Polsce nie podlegają tym samym wymogom - wyjaśnia KE w opublikowanym komunikacie.
Kolejna skarga Komisji Europejskiej na Polskę
Ta czwartkowa decyzja jest już ostatnim etapem postępowania w sprawie o uchybienia zobowiązaniom, która została wszczęta przez Komisję w 2018 roku. Według KE wymagania, które są nakładane na importerów i handlowców magazynujących gaz ziemny poza granicami Polski są niezgodne z unijnym rozporządzeniem dotyczącym bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego. Chodzi o to, że te wymogi obciążają dodatkowo uczestników rynku, a nawet zagrażają bezpieczeństwu dostaw.