Do szkoły, pracy lub do znajomych. Praktyczny przegląd cen biletów komunikacji miejskiej w Polsce
Bilety komunikacji miejskiej oraz jej ogólne funkcjonowanie, to tematy z którymi warto się zapoznać jeszcze przed dotarciem do nowego miasta. Okazuje się, że co ośrodek, to inne obyczaje i inne cenniki. Sprawdzamy ile kosztują bilety w największych polskich miastach i zdradzamy jak najkorzystniej poruszać się po polskich miastach. Ceny biletów komunikacji miejskiej, zasady funkcjonowania „zbiorkomu” oraz praktyczne porady dla użytkowników transportu publicznego.
Komunikacja miejska w Warszawie
Komunikacja miejska w Warszawie należy do niewątpliwie najlepiej rozwiniętych w naszym kraju. Do dyspozycji mieszkańców oraz odwiedzających stolicę są autobusy, tramwaje, metro, pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej oraz Kolei Mazowieckich, a także... prom. Biorąc pod uwagę stopień rozwoju komunikacji w Warszawie, ceny biletów nie wydają się wygórowane. Co więcej, w przypadku rozliczania się z podatku PIT w Warszawie można liczyć na dodatkowe ulgi – nie tylko w komunikacji miejskiej.
System taryfowy Warszawskiego Transportu Publicznego uwzględnia potrzeby osób, które odwiedzają miasto turystycznie lub biznesowo. W ofercie znajdziemy bilety weekendowe i grupowe. Jak kształtują się ceny w Warszawie?
Jeżeli chodzi o kartonikowe bilety, to system jest bardzo prosty – do wyboru mamy bilety 20-minutowe, 75-minutowe, 90-minutowe, 24-godzinne, 48-godzinne, 72-godzinne, weekendowe oraz weekendowe grupowe. Bilety od dobowego w górę umożliwiają podróż wszystkimi środkami transportu, w tym pociągami Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Bilety krótsze niż 24-godziny dają nam dostęp do metra, tramwaju, autobusu oraz Szybkiej Kolei Miejskiej. Dla osób wpadających do stolicy ze znajomymi lub rodziną, ciekawą opcją może być bilet weekendowy grupowy, jest on ważny od godziny 19 w piątek do godziny 8 w poniedziałek i pozwala na przejazdy aż 5 osób.
Komunikacja miejska w Krakowie
Krakowska komunikacja miejska to autobusy i tramwaje. Jest ona w swoim taryfikatorze podobna do warszawskiej, jednak pojawiają się bilety nieznane w stolicy – tygodniowe. Ciekawą opcją dla rodzin chcących odwiedzić gród Kraka będzie również bilet rodzinny. Pozwala on na podróżowanie przez weekend min. 1 osobie dorosłej i 1 dziecku do lat 16. Maksymalnie na jednym bilecie rodzinnym może jeździć 7 osób, pod warunkiem, że osoby dorosłe to maksymalnie dwójka pasażerów, a wszystkie dzieci są poniżej 16 r.ż. Bilety rodzinne obowiązują w soboty i niedziele.
Komunikacja miejska w Łodzi
Łódzka komunikacja miejska to przede wszystkim tramwaje oraz autobusy. Komunikacja obsługuje Łódź, jak i okoliczną aglomeracje, stąd w ofercie takie bilety jak zgierskie, czy pabianickie. Ich nazwy wskazują, że są to bilety jednostrefowe obowiązujące w podłódzkich miastach. Transport miejski w Łodzi opiera się na biletach czasowych oraz krótkookresowych: weekendowych i tygodniowych. Ciekawostką jest, że bilety, nawet 20-minutowe uprawniają do podróżowania pociągami Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej w granicach miasta – jeżeli nic się nie zmieni, będzie to duże ułatwienie po oddaniu do użytku tunelu średnicowego pod centrum miasta, który określany jest często „łódzkim metrem”.
Uwaga! Jeżdżąc łódzką komunikacją trzeba pamiętać, że w tym mieście nie ma biletu 24-godzinnego, a bilet jednodniowy jest ważny do 23.59 w dniu skasowania, bez względu na godzinę, o której to nastąpiło. Bilety jednodniowe, pięciodniowe oraz weekendowe pozwalają na przejazdy 2 osób dorosłych z 3 dzieci do 18 r.ż. Bilet weekendowy ważny jest od piątku od 18.00 do 3.00 w poniedziałek.
Komunikacja miejska we Wrocławiu
Wrocław skomunikowany jest za pomocą siatki autobusów i tramwajów. Posiada zdecydowanie najszerszą gamę biletów, dostępne są one w wariancie od 15 minut do aż tygodniowych. Jak kształtują się wrocławskie ceny biletów?