Koniec 800 plus dla niektórych? We wrześniu rewolucyjne zmiany
We wrześniu 2024 roku należy spodziewać się prawdziwej rewolucji w świadczeniu 800 plus. Jak się okazuje, to właśnie wtedy mają zostać zatrzymane jego wypłaty na rzecz uchodźców z Ukrainy. Rząd zamierza zaoferować zamiast niego nowe zasady wsparcia.
800 plus dla ukraińskich uchodźców do końca września 2024 roku
Specjalna ochrona ukraińskich uchodźców wojennych w postaci świadczenia została ujęta w polskiej ustawie. Jej wygaśnięcie ma nastąpić już 4 marca, jednak według ustaleń „Rzeczpospolitej”, pomoc zostanie przedłużona o pół roku.
Specustawa z marca 2022 roku zakłada, że Ukraińcy posiadają prawo pobytu w Polsce na takich samych zasadach jak obywatele krajów Unii Europejskiej . Oznacza to pełny dostęp do edukacji, systemu zdrowia, oraz rynku pracy.
Rząd ma pracować nad nowymi zasadami pomocy dla uchodźców z Ukrainy
W ciągu 6 miesięcy rząd ma opracować nowe zasady pomocy. W planach są m.in. konsultacje z resortami, samorządami oraz organizacjami pomocowymi. Potrzebę zmian w tym zakresie postulowała dyrektor Fundacji Leny Grochowskiej, która prowadzi pięć ośrodków pomocy dla uchodźców.
– Zmiany są bardzo potrzebne. Długodystansowa finansowa pomoc państwa powinna iść wyłącznie wobec osób chorych, niesamodzielnych, niepełnosprawnych, głównie ze wschodu Ukrainy – stwierdziła Aneta Żochowska w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.
Koniec bezwarunkowej pomocy? Tego chce większość Polaków
Plany rządu w sprawie świadczenia 800 plus dla ukraińskich uchodźców może świadczyć o stopniowej utracie przywilejów. „ Rzeczpospolita” zwraca uwagę na badania doktora Roberta Staniszewskiego z UW, które dowiodły, że Polacy nie chcą bezwarunkowo pomagać Ukraińcom. Większość obywateli ma być przeciwna świadczeniu socjalnych benefitów i rzekomym nadużywaniu ochrony w Polsce. Przykładem zaostrzenia przepisów dla uchodźców z Ukrainy jest Norwegia. Przewidziano, że jeśli osoby te wyjadą np. na święta czy wakacje, stracą status uchodźcy, a tym samym specjalną ochronę. W planach jest także wprowadzenie niższych zasiłków na dziecko.
Źródło: o2.pl