Koniec z cwaniactwem w sanatorium. Zrobisz to i zapłacisz nawet kilkaset złotych kary

Niedawno zaczęły obowiązywać nowe zasady dotyczące kierowania pacjentów na leczenie sanatoryjne. W związku z tym więcej osób może skorzystać z takiej formy terapii, jednakże ośrodki, które przyjmują kuracjuszy, muszą zwracać większą uwagę na przestrzeganie obowiązujących regulaminów — mają prawo do nakładania kar na pacjentów, którzy nie zastosowali się do wytycznych.
Zasady leczenia uzdrowiskowego
W efekcie polityki rentowej ZUS, od 1 lutego obowiązuje poszerzona lista osób, którym przysługuje bezpłatne leczenie sanatoryjne. Uruchomiono już nieodpłatny dostęp do wczesnej rehabilitacji powypadkowej, natomiast od 1 kwietnia z kuracji będą mogli skorzystać również pacjenci neurologiczni.
W 2025 roku bezpłatne sanatorium w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia przysługuje następującym grupom:
- osoby do 18. roku życia (do 26 roku życie jeśli kontynuują naukę)
- dzieci niepełnosprawne oraz uprawnione do renty rodzinnej (bez względu na wiek)
- Honorowi Dawcy Krwi i Dawcy Przeszczepu
- kombatanci, inwalidzi wojenni, weterani
- pracownicy poszkodowani podczas pracy
- osoby z orzeczeniem o konieczności stałej lub długotrwałej opieki
- pracownicy związani z produkcją wyrobów zawierających azbest
- osoby zagrożone niezdolnością do pracy: ubezpieczeni w ZUS lub pobierający zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne lub rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy
Skierowanie wystawia lekarz, który ma podpisaną umowę z NFZ. E-skierowanie zostaje przesłane do odpowiedniego oddziału, po czym w przypadku akceptacji pacjent zostaje powiadomiony o terminie i miejscu, w którym będzie odbywał turnus rehabilitacyjny. Aktualnie czas oczekiwania na miejsce to około 9 miesięcy, w niektórych częściach kraju jest nieco krócej. Najdłuższe listy oczekujących posiadają najpopularniejsze uzdrowiska np. w Ciechocinku czy w Krynicy-Zdroju, co ma związek z dużym zainteresowaniem osób, które decydują się na prywatne kuracje.
Podczas pobytu w sanatorium pacjent nie płaci za zabiegi, ani konsultacje — jednakże jeśli złamie zasady zawarte w regulaminie ośrodka, musi liczyć się z możliwością otrzymania kary finansowej. Za jakie zachowanie można zostać nią obciążonym?


Rodzaje leczenia sanatoryjnego
Leczenie w sanatorium jest częściowo finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a także ZUS. Pokrywają one koszty opieki medycznej oraz rehabilitacji, jednakże za pobyt w uzdrowisku kuracjusz musi zapłacić sam. W wielu miejscach doliczana jest również specjalna opłata klimatyczna. Jeśli ktoś chce skorzystać z dodatkowych zabiegów, lub mieszkać w pokoju o wyższym standardzie, również będzie musiał dopłacić.
Rodzaje leczenia uzdrowiskowego:
sanatorium uzdrowiskowe
- dla dorosłych – 21 dni, częściowo odpłatne
- dla dzieci – 21 dni, bezpłatne
szpital uzdrowiskowy
- dla dorosłych – 21 dni, bezpłatny
- dla dzieci – 27 dni, bezpłatny
rehabilitacja uzdrowiskowa w sanatorium uzdrowiskowym
- 28 dni, częściowo odpłatna
rehabilitacja uzdrowiskowa w szpitalu uzdrowiskowym
28 dni, bezpłatna
uzdrowiskowe leczenie ambulatoryjne
- od 6 do 18 dni (wybór pacjenta), NFZ płaci tylko za zabiegi

Natomiast w przypadku leczenia w ramach prewencji rentowej, na którą kieruje ZUS, pacjent nie ponosi kosztów leczenia, zakwaterowania, wyżywienia, ani zabiegów. Obie formy kuracji są finansowane całkowicie lub częściowo przez organy rządowe, w związku, z czym obowiązują systemowe zasady, których trzeba przestrzegać. Ośrodki muszą wywiązywać się z zawartych kontraktów, a niektóre zachowania pacjentów mogą im to uniemożliwiać i narażać na straty. Aby zabezpieczyć się przed taką ewentualnością, wprowadzono stosowne zapisy w regulaminach.
Nawet kilkaset złotych kary za złamanie regulaminu
Ośrodek, w którym pacjent odbywa turnus leczniczy jest dobierany na podstawie rodzaju schorzenia, wymagań medycznych zawartych w skierowaniu oraz dostępności. W zależności od potrzeb i formy leczenia pobyt może trwać od 6 do 28 dni. Jeśli chodzi o częstotliwość, z jaką można korzystać z takiej formy rehabilitacji i wypoczynku — skierowanie na leczenie uzdrowiskowe można otrzymać najwcześniej po okresie 12 miesięcy od zakończenia poprzedniego pobytu w sanatorium.
W przypadku skierowania od Narodowego Funduszu zdrowia te terminy są bardzo istotne. NFZ zapłaci ośrodkowi, z którym ma podpisany kontrakt tylko wtedy, jeśli kuracjusz odbędzie całą terapię. W związku z tym pacjent nie może skrócić sobie pobytu, chyba że zaistnieje któraś z trzech okoliczności:
- choroba pacjenta, która uniemożliwia kontynuowanie turnusu
- choroba lub śmierć członka rodziny
- kiedy dalszy pobyt jest niemożliwy z winy ośrodka np. awarii, remontu itd.
Za przedwczesne zakończenie leczenia sanatoryjnego ze skierowania od NFZ może zostać nałożona kara finansowa, jeśli ośrodek zastrzegł to sobie w regulaminie, a obecnie większość z nich już ma taki zapis. To płatność z tytułu niezrealizowanej części kontraktu z NFZ, zazwyczaj naliczana na podstawie iloczynu stawki wyszczególnionej w umowie z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz liczby dni, o które został skrócony pobyt. Jeśli wystąpi któryś z powyższych warunków, można uniknąć kary, trzeba jednak w miarę możliwość przedstawić dowody zaistniałej sytuacji.





































