BiznesINFO.pl
PIP będzie przeprowadzać kontrole. Sprawdzi, czy pracodawcy nie zniechęcają do odkładania na PPK

Biznes Info

Nowe uprawnienia Inspekcji pracy. Sprawdzą, czy ktoś namawia do rezygnacji z PPK

12 Marca 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

Szykują się kontrole, a co za tym idzie także kary. Państwowa Inspekcja Pracy uzyska dodatkowe uprawnienia, dzięki którym będzie mogła kontrolować pracodawców, czy nie nakłaniają pracowników do rezygnacji z Pracowniczych Planów

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie uprawnienia zyska PIP

  • Jakie kary grożą pracodawcom zniechęcającym pracowników do odkładania na PPK

  • Czym jest PPK

Kontrole i kary od PIP

Państwowa Inspekcja Pracy zyska dodatkowe uprawnienia, dzięki którym będzie mogła przeprowadzać kontrole. PIP sprawdzi, czy nie nakłaniają pracowników do rezygnacji z Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Za tego typu praktyki już teraz grożą kary, jednak PIP nie może ścigać pracodawców przez brak odpowiednich uprawnień.

Zmiana ma zostać uchwalona, kiedy wejdzie w życie ustawa o przekształceniu Otwartych Funduszy Emerytalnych, czyli, zgodnie z założeniami rządu, 1 czerwca.

Jak podaje Interia, propozycja rządu zakłada, że PIP, która jest wyspecjalizowana w ściganiu wykroczeń tego typu, będzie mogła sprawować również kontrolę nad pracodawcami, którzy dopuszczają się nakłaniania do rezygnacji z PPK. Za tego typu praktyki grożą kary, które opisano dokładnie w ustawie o PPK.

W tej chwili pracodawcy, którzy nie dopełnią obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK w terminie, grozi kara grzywny do 1,5 proc.  funduszu wynagrodzeń w danym podmiocie (w roku obrotowym poprzedzającym popełnienie czynu zabronionego), przypomina Interia. Na taką samą karę naraża się podmiot zatrudniający lub osoba działająca z inicjatywy tego podmiotu, za nakłanianie pracowników lub uczestników PPK do rezygnacji z oszczędzania w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych. Ściganie tego typu wykroczeń ma się stać obowiązkiem Państwowej Inspekcji Pracy.

Jak podaje portal, w dużych przedsiębiorstwach, w których PPK pojawiło się jako pierwsze, swoją chęć oszczędzania w PPK zadeklarowało 40 proc. uczestników, a w małych i średnich przedsiębiorstwach, które do programu przystępowały jesienią, uczestnictwo wyniosło o wiele mniej - 22-23 proc. W przedsiębiorstwach, w których pracodawcy pozwolili zorganizować szkolenia, czy przekazać pracownikom informacje na temat programu, zainteresowanie było o wiele wyższe.

PPK

Pracownicze Plany Kapitałowe są dobrowolnym systemem długoterminowego oszczędzania, w którym gromadzi się prywatne oszczędności. Z PPK mogą korzystać osoby, które pracują w firmie, zatrudniającej przynajmniej 50 osób.

Osoby, które zdecydują się przystąpić do PPK, część ich wynagrodzenia brutto będzie regularnie przelewana na rachunek oszczędnościowy. Część funduszy dołoży pracodawca, a raz w roku na Twój rachunek wpłynie dodatkowych kilkaset złotych od państwa.

Podobne artykuły

Praca dla nastolatków jest czymś innym niż dla starszych pokoleń. Gdzie chcą pracować nastolatki?

Praca

Praca oczami polskiej nastolatki. Młode Polki widzą swoją pracę w sieci, nie w sieciówce

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/Z Sklep sieci "Lidl"

Praca

Lidl szuka do pracy studentów. Mogą liczyć na niemałe pieniądze

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa Trasa WZ 24.09.2016. n/z Kobiety debatujace na lawce.

Praca

Kobiety nawet 20 proc. mniej od mężczyzn. Emerytury też dostają niższe

Czytaj więcej >
Praca zdalna zostanie uregulowana w Kodeksie pracy?

Praca

Praca zdalna zostanie prawnie uregulowana. Prace nad kształtem przepisów są w toku

Czytaj więcej >
ZUS przegląda zdjęcia w sieci i może odebrać zasiłek

Praca

ZUS zabrał zasiłek po zobaczeniu zdjęć w sieci. Nauczycielka przegrała w sądzie

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa. 25.11.2020. n/z Ludzie na schodach w maskach ochronnych.

Praca

Polacy skarżą się na sytuację zawodową. Ponad połowa wykazuje pesymizm

Czytaj więcej >