BiznesINFO.pl
Kontrole na siłowniach. Właścicielom grozi więzienie

Jakub Kaminski/East News

Kontrola policji z bardzo surowymi karami. Wnioskują aż o 8 lat więzienia

4 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

Kontrole policji nie kończą się już tylko pouczeniem, czy karą finansową. Funkcjonariusze zaczynają straszyć przedsiębiorców więzieniem. Na pierwszy ogień poszły dwie siłownie, wraz z osobami ćwiczącymi na nich.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na jakie przepisy powołują się policjanci

  • Co grozi osobom łamiącym obostrzeniom

  • Co dzieje się ze sprawami, które trafiają do sądu

Kontrole policji zakończone wizją więzienia

W Wielki Piątek policja skontrolowała dwie wrocławskie siłownie, poinformowała Gazeta Wrocławska. Mundurowi przeprowadzili kontrole w związku z łamaniem obostrzeń.

- Mając na uwadze rażące naruszenie zasad bezpieczeństwa, a tym samym powodowanie zagrożenia dla życia i zdrowia innych, mundurowi sporządzili 19 wniosków o ukaranie do sądu, a z osobami, które zarządzały obiektami, wykonali czynności w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa z art. 165 par. 1 Kodeksu karnego - tłumaczył w rozmowie z portalem asp. szt. Łukasz Dutkowiak.

Przepis, na który powołuje się policjant z Wrocławia dotyczy "sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób" i wiąże się z sytuacją zagrożenia epidemicznego. Kara, która grozi wszystkim krnąbrnym, jest wysoka i może wynieść nawet 8 lat więzienia.

Nalot na wrocławskie siłownie

Wielkiego pecha miały dwie siłownie. Pierwsza z nich mieści się w rejonie Bielan Wrocławskich. W chwili kontroli w klubie znajdowało się 18 osób. Drugą kontrolę przeprowadzono na terenie wrocławskiego Starego Miasta - tam znajdowało się 8 osób. Dutkowiak przekazał informację, że sporządzono aż 19 wniosków o ukaranie.

- Natomiast z osobami, które zarządzały obiektami, wykonano czynności mające na celu zebranie materiału dowodowego w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa z art. 165 § 1 Kodeksu karnego - tłumaczył Dutkiewicz.

Wrocławski policjant dodał też, że wnioski o ukaranie trafiły także do służb sanitarnych, by te nałożyły kary administracyjne za “rażące naruszenie przepisów”.

Policjant poinformował też o tym, że w ostatnich trzech dniach mundurowi z Wrocławia przeprowadzili kontrole aż 1128 razy, a w 235 przypadkach podjęli czynności w związku z nieprzestrzeganiem obostrzeń. Policjanci nałożyli w sumie 216 mandatów karnych i sporządzili 16 wniosków o ukaranie do sądu.

Sądy unieważniają sprawy

Czy przedsiębiorcy otwierający siłownie i osoby, które na nich trenowały, rzeczywiście zostaną ukarane? Trudno powiedzieć, choć możliwe, że sądy odrzucą wnioski policji.

Niedawno Konrad Kulig, prawnik, który zajmuje się sprawami polskich przedsiębiorców opublikował na Twitterze dane, z których wynika, że w zdecydowanej większości spraw, sąd administracyjny w Warszawie orzeka na korzyść przedsiębiorców.

Prawnicy, powołujący się na Konstytucję, nie dają sądom innej możliwości niż unieważnienie narzuconych kar. W końcu akt Konstytucji jest ważniejszy niż rozporządzenie, a sądy nie mogą przecież łamać najważniejszego aktu prawnego.

Podobne artykuły

Rok temu wprowadzono obowiązek noszenia maseczek

Polska i Świat

Rok z maseczkami. Wiemy ile policja wystawiła mandatów

Czytaj więcej >
Pxhere CC0

Polska i Świat

Lockdown katastrofą dla gospodarki. Gowin: Tygodniowo Polska traci 2-3 mld zł

Czytaj więcej >
Osiedla bez dzieci? To możliwe

Polska i Świat

Osiedle bez dzieci powstanie w Polsce. Znamy już lokalizację

Czytaj więcej >
Przedszkola i żłobki wrócą od poniedziałku?
EastNews/Zofia i Marek Bazak

Polska i Świat

Przedszkola i żłobki otwarte mają niebawem. Dzieci wrócą do placówek prawdopodobnie w poniedziałek

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 18.01.2021. Dzieci klas 1-3 wracaja do stacjonarego naczania w szkolach.

Polska i Świat

Otwarcie szkół i przedszkoli przed czasem. Placówki już przyjmują dzieci

Czytaj więcej >
pixabay.com/makamuki0

Polska i Świat

Lockdown jeszcze dłuższy? Rząd po cichu przesunął termin ważnego świadczenia

Czytaj więcej >