Kontrole w całej Polsce. Nie będzie litości: Polacy stracą masę pieniędzy. Powód zawstydza
Polacy nie zdali egzaminu z odpowiedzialności w korzystaniu z rządowych rozwiązań. W konsekwencji jeden z topowych programów mijającego roku czeka nowelizacja, a tysiące domów i mieszkań - kontrole urzędników. W ich trakcie właściciele nieruchomości mogą stracić część pieniędzy lub nawet całość dotacji. Tych przeprowadzono już kilka tysięcy, a kolejne odbędą się jeszcze w tym roku.
Czyste Powietrze: Polacy masowo oszukiwali
Już wkrótce program Czyste Powietrze czeka prawdziwa rewolucja. Dotacje od 2025 r. będą przyznawane na nowych zasadach, a właściciele lokali, którzy złożą wnioski, będą musieli spełnić więcej wymogów. To efekt m.in. licznych nieprawidłowości, które w tym roku wykryto w ramach już przeprowadzonych inwestycji.
W wyniku 4,6 tys. kontroli aż 573 beneficjentów musiało zwrócić część dofinansowania. Skala nieprawidłowości, a precyzyjniej oszustw, poskutkowała decyzją o kolejnych kontrolach, które mogą, i będą, trwać nawet latami.
Emerytura po 10 latach pracy. Sprawdź, czy można liczyć na minimalne świadczenieProgram Czyste Powietrze. Kto może spodziewać się kontroli?
Umowy podpisane z beneficjentami w ramach programu Czyste Powietrze zakładają, że w trakcie realizacji przedsięwzięcia Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska może przeprowadzić kontrole. Wiele osób zapomina, że przepis ten obowiązuje również do pięciu lat od zakończenia inwestycji. Do drzwi mogą również zapukać przedstawiciele Wojewódzkich Funduszy, a także innych upoważnionych podmiotów zewnętrznych. Jak informuje portal Globenergia, w tym roku planowane jest jeszcze 7,5 tys. kontroli przedsięwzięć, które są lub były realizowane w ramach wniosków składach do 22 kwietnia 2024 roku.
O planowanej kontroli właściciel budynku zostanie poinformowany z wyprzedzeniem, a dokładna data zostanie ustalona w porozumieniu z beneficjentem. Czy w związku z tym kontroli można uniknąć? Nie w tym przypadku. Jeśli z naszej winy kontrola nie odbędzie się dwukrotnie, umowa może zostać rozwiązana automatycznie.
Czego możemy spodziewać się w czasie kontroli? Przede wszystkim jesteśmy zobowiązani do umożliwienia kontrolerowi swobodnego poruszania się po naszej działce i dokonania wszelkich niezbędnych pomiarów związanych z przedsięwzięciem. Powinniśmy również przedstawić odpowiednie dokumenty i w razie potrzeby złożyć wyjaśnienia na żądanie kontrolera, a także przygotować dokumentację fotograficzną z oględzin.
Kto będzie musiał zwrócić pieniądze z Czystego Powietrza? TOP 3 oszustw Polaków
W przypadku wykrycia nieprawidłowości w czasie kontroli, umowa z beneficjentem może zostać rozwiązana. W takiej sytuacji beneficjent będzie musiał zwrócić całą kwotę dofinansowania, wraz z odsetkami. Takich przypadków było do tej pory 67. Możliwe jest również zmniejszenie kwoty dotacji w sytuacji, gdy niedotrzymanie umowy dotyczy mniej poważnych elementów. NFOŚiGW w rozmowie z Globenergia zaznacza, że do najczęstszych powodów unieważnienia umowy lub obniżenia dofinansowania należą:
- zainstalowanie źródła ciepła, które nie spełnia wymagań,
- zawyżone koszty urządzeń i materiałów,
- błędny pomiar powierzchni ocieplonych przegród.
Fundusz zaznaczył, że dofinansowanie zostanie wycofane również w przypadku, kiedy mimo nowej instalacji poprzednie, nieefektywne źródło ciepła nie zostało usunięte. NFOŚiGW przyznało, że miały miejsce również sytuacje, kiedy dotacja została przyznana, chociaż nowoczesne źródło ciepła było już obecne w budynku.