Korzystasz z parkomatów? Uważaj, bo możesz stracić oszczędności
Kierowcy korzystający ze strefy płatnego parkowania powinni zachować szczególną ostrożność. Na wielu parkomatach pojawiły się naklejki z kodami QR, które zachęcają do ich zeskanowania w celu dokonania płatności za postój. Jest to jednak oszustwo mające na celu wyłudzenie pieniędzy od kierowców.
Kody QR na parkomatach
O sprawie poinformował wrocławski Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta, jednak niewykluczone, że na podobne niebezpieczeństwo kierowcy narażeni są (lub będą) również w innych częściach kraju. Jak dotąd podejrzane kody QR zostały zauważone na wielu parkomatach w różnych częściach Wrocławia, m.in. przy ulicach św. Marii Magdaleny, Rzeźniczej i Wita Stwosza.
Okazuje się, że ci, którzy postanowią je przeskanować, narażają się na utratę pieniędzy. Kody naklejane są bowiem przez złodziei, którzy tylko czekają na nieostrożnego kierowcę.
Miasto wydało ważny komunikat
Oszuści naklejają na parkomaty fałszywe kody QR z logo różnych firm, np. „Easypark. Scan and pay”. Po zeskanowaniu takiego kodu kierowca zostaje przekierowany na fałszywą stronę internetową, gdzie jest proszony o podanie danych swojej karty płatniczej. Wprowadzone dane są następnie wykorzystywane przez oszustów do dokonania nielegalnych transakcji.
Nie nawiązaliśmy współpracy z żadną firmą, która wykorzystywałaby takie metody płatności – poinformował Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta.
Pracownicy ZDiUM usuwają fałszywe naklejki z parkomatów i prowadzą działania mające na celu zapobieganie podobnym sytuacjom w przyszłości. Miasto o akcji złodziei poinformowało już także policję.
Jak nie paść ofiarą oszustów
Pojawienie się fałszywych kodów QR na wrocławskich parkomatach to kolejna próba oszustwa , która pokazuje, jak ważne jest zachowanie ostrożności podczas korzystania z usług płatniczych. Aby uniknąć oszustwa, należy zachować ostrożność i korzystać wyłącznie z oficjalnych metod płatności.
Aby uniknąć oszustwa, kierowcy powinni:
● Nie skanować żadnych kodów QR umieszczonych na parkomatach, jeśli nie są one oficjalnymi oznaczeniami systemu płatności.
● Korzystać wyłącznie z oficjalnych metod płatności za parkowanie: gotówką, kartą płatniczą, BLIK-iem lub dedykowanymi aplikacjami mobilnymi (AnyPark, SkyCash, mPay).
● Zgłaszać wszelkie podejrzane sytuacje operatorowi Strefy Płatnego Parkowania.
Przy okazji korzystania z kodów QR, ale nie tylko, zaleca się każdorazowe i dokładne sprawdzanie adresu strony, którą zamierza się odwiedzić. Fałszywe strony są łudząco podobne do prawdziwych, ale odróżnia je jeden drobny szczegół, na przykład w postali literówki.
Ponadto warto zawsze stosować zasadę ograniczonego zaufania i nie udostępniać nikomu swoich wrażliwych danych. Zaleca się też stosowanie dwustopniowego uwierzytelniania oraz regularne aktualizowanie aplikacji z zakresu cyberbezpieczeństwa.