Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > W niedzielę Kościół chce policzyć wiernych. I to mimo wprowadzenia nowych obostrzeń
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 16.10.2020 02:00

W niedzielę Kościół chce policzyć wiernych. I to mimo wprowadzenia nowych obostrzeń

Kościół liczy
Obraz ddzphoto z Pixabay

Kościół będzie w najbliższą niedzielę liczył osoby uczęszczające do świątyni, a także ilość wiernych przyjmujących komunię. – Zgodnie z decyzją Konferencji Episkopatu Polski, Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. Witolda Zdaniewicza zaplanował na najbliższą niedzielę (18 października) badanie uczestnictwa Polaków w niedzielnej mszy św. (dominicantes i communicantes) – informuje w komunikacie ISKK.

Liczenie wiernych w kościołach

Wirtualna Polska tłumaczy co znaczą te zwroty. Dominicantes to wskaźnik wyjaśniający ile osób uczęszcza na niedzielne nabożeństwa, communicantes z kolei, to wyznacznik liczby wiernych przystępujących do komunii. Poprzednie liczenie wiernych miało miejsce 21 października 2018 roku. Kościół swoje statystyki prowadzi od 1980 roku. Ze względu na epidemię koronawirusa, ISKK informuje, że tegoroczne wyniki nie będą mogły być zestawiane z wynikami za lata poprzednie.– Obowiązujące restrykcje sanitarno-epidemiologiczne spowodują, że wyniki tego badania nie będą mogły być porównane z danymi z poprzednich lat – czytamy w komunikacie Instytutu Statystycznego.

Mimo obowiązujących obostrzeń kościelny Instytut i tak prosi o "policzenie wiernych obecnych i przystępujących do komunii św. na mszach św. w najbliższą niedzielę oraz wypełnienie przekazanych formularzy statystycznych. (...) Zebrane w ten sposób informacje będą stanowiły bezcenne źródło wiedzy i pomogą w rozeznawaniu wyzwań, jakie niesie ze sobą epidemia" – wskazano w komunikacie, który cytuje Wirtualna Polska. Zgodnie z obostrzeniami, na jednego wiernego przypadać mają co najmniej 4 metry kwadratowe powierzchni w strefie żółtej i 7 m kw. w strefie czerwonej.