BiznesINFO.pl
Kredyty źródłem kłopotów. Bank bez litości.

Pixabay, StockSnap

Kredyt na 288 tys. spłacali 10 lat. Potem zostało im jeszcze pół miliona do oddania

25 Lutego 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Dla wielu Polaków kredyt we frankach miał być sposobem na zdobycie swojego wymarzonego "m". Niskie oprocentowanie czy atrakcyjne warunki spłaty okazały się tylko iluzją, a obecnie problemów z kredytem frankowym jest cała masa. Sytu

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak rozwiązano sytuację kredytobiorców

  • Na jakim etapie jest sprawa

  • Dlaczego wyrok może okazać się przełomowy

Kredyt we frankach źródłem kłopotów

Kredyty we frankach szwajcarskich stały się źródłem kłopotów, a nie radości dla wielu zadłużonych. Przekonało się o tym pewne małżeństwo, które w 2008 r. zawarło umowę o kredyt hipoteczny na okres 360 mies. Pożyczyli 288 tys. zł, czyli ok. 150 tys. franków szwajcarskich. W pewnym momencie rata urosła do tego stopnia, że małżeństwo nie było w stanie jej spłacać terminowo.

Bank natychmiast wypowiedział umowę kredytu i zażądał spłaty 468 tys. zł kwoty kredytu. Kolosalna suma nie spadła z nieba - to efekt indeksacji kredytu we frankach szwajcarskich. To właśnie o tej indeksacji nie wspominały banki przedstawiając utopijną wersję kredytu frankowego klientom. Eksperci w rozmowie z Biznes Info podkreślali, że klauzula indeksacyjna zawarta w umowie nie była łatwa do weryfikacji przez specjalistów, a co dopiero przez zwykłych klientów.

Wydawać by się mogło, że problemy małżeństwa nie mają końca. Bank wytoczył powództwo, a na poparcie swojego roszczenia przedstawił wyciągi z ksiąg bankowych. Sąd uznał powództwo za zasadne, a małżeństwo pozbawione pomocy profesjonalnego pełnomocnika nie złożyło apelacji od wyroku, który się uprawomocnił - informuje portal money.pl.

W strachu przed zlicytowaniem nieruchomości i koniecznością szybkiej spłaty długu, klienci banku zwrócili się po pomoc do Rzecznika Finansowego. Ten uznał, że nie wszystko stracone i zdecydował się pomóc małżeństwu.

Kredyty doprowadzają ludzi do ruiny

- Uważam, że orzeczenie w niniejszej sprawie jest niezgodne z zasadami demokratycznego państwa prawnego, narusza zasady ochrony konsumentów przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi oraz wskazuje na rażące naruszenie prawa procesowego - powiedział portalowi dr hab. Mariusz Jerzy Golecki, Rzecznik Finansowy. Wobec tego zdecydował się na wniesienie skargi nadzwyczajnej.

Rzecznik w swojej argumentacji wskazuje na klauzule przeliczeniowe jednostronnie ustalane przez bank. Jego zdaniem są one niejasne i zabezpieczają partykularne interesy banku, a to narusza równość stron umowy oraz naraża klientów na zbyt duże ryzyko. Co więcej, Golecki podkreśla także, że sąd nienależycie rozpoznał indeksację kredytu hipotecznego.

Aktualnie w sprawie nie ma wyroku, ale jeśli sąd przychyli się do skargi nadzwyczajnej Rzecznika Finansowego to będzie jeszcze raz musiał zbadać sprawę. Małżeństwo będzie miało o wiele mniejszą kwotę do spłacenia, jeśli powództwo banku zostanie uznane jako bezzasadne.

Wyrok sądu w tej sprawie może być kolejnym, kluczowym w sprawie kredytów frankowych. Przełomowy okazał się wyrok TSUE w sprawie Dziubak. Fakt, że banki nie są już bezkarne w kwestii kredytów frankowych pokazuje również coraz większa chęć do zawierania ugód z frankowiczami. Na skorzystanie z propozycji KNF jako pierwszy zdecydował się PKO BP.

Podobne artykuły

NBP wprowadza nowy banknot. Ma się na nim znaleźć kobieta.

Finanse

NBP zapowiedziało nowy banknot. Wrażenie robi nie tylko nominał.

Czytaj więcej >
Banknot Lech Kaczyński fot: Arkadiusz Ziolek/ East News

Finanse

Banknot nie tylko z Lechem Kaczyńskim. Na kolejnym znaleźć ma się kobieta

Czytaj więcej >

Finanse

Veolia: innowacyjna i inteligentna transformacja energetyki

Czytaj więcej >

Finanse

Zarządzanie ryzykiem w handlu opartym na CFD - co zrobić, by nie stracić pieniędzy?

Czytaj więcej >
Otwarty Fundusz Emerytalny idzie do likwidacji. Środki trafią na indywidualne konta emerytalne

Finanse

Likwidacja OFE będzie sporo kosztować. Dla wielu z nas to straty nie do odrobienia

Czytaj więcej >
Ogromne nagrody finansowe dla pracowników rządowej agencji

Finanse

Nagrody liczone w milionach mimo pandemii. Rządowa agencja wydała 55 mln zł

Czytaj więcej >