Kredyt na mieszkanie z dopłatą od państwa. Wiemy, które banki wezmą udział w programie
PAP zapytał 10 popularnych banków, czy analizują wprowadzenie do swojej oferty rządowego programu - „bezpieczny kredyt”. Z uzyskanych odpowiedzi dowiedzieliśmy się, że większość z nich czeka na finalny kształt przepisów, ale są też takie instytucje, które już teraz deklarują chęć zawarcia umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.
Bezpieczny kredyt
W połowie marca została uchwalona przez Sejm i skierowana do Senatu ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe , wprowadzająca " bezpieczny kredyt ”. Ustawa reguluje kredyt z dopłatą państwa oraz konto mieszkaniowe z dodatkową premią mieszkaniową.
W środę, 10 maja, Senat będzie rozpatrywał ustawę, a według założeń przepisy mają wejść w życie już za kilka miesięcy, 1 lipca br. Kredyty z dopłatą od państwa będą udzielane przez banki , które zawrą w tej sprawie umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego .
PKO BP, Pekao SA i Santander
PKO BP przekazał, że będzie uczestniczył w projekcie dotyczącym "bezpiecznego kredytu”, ale spółka czeka na ostateczny kształt ustawy, która będzie określała szczegółowe warunki skorzystania przez klientów banków z tego rozwiązania oraz projekt umowy o współpracy z BGK.
Pekao SA zadeklarowało, że również zamierza przystąpić do programu i "jako jeden z pierwszych udzielać kredytu na 2 proc. na zakup pierwszego mieszkania” już w lipcu br. „Obecnie pracujemy nad szczegółami docelowej oferty, którą przedstawimy z odpowiednim wyprzedzeniem przed datą rozpoczęcia sprzedaży produktów" - poinformował Bank Pekao.
Santander przekazał PAP, że również przystąpi do programu , zaznaczając, że decyzję co do konta mieszkaniowego podejmie w oparciu o wyniki analizy regulacyjnej i biznesowej w najbliższych tygodniach.
Sprawa 15. emerytury. Znamy plany rządu.
Alior Bank, BOŚ, BPS i mBank
Alior Bank oświadczył, że aktualnie pracuje nad ofertą, a termin wdrożenia programu będzie uzależniony od daty wejścia ustawy w życie i zawarcia umów o współpracy z BGK.
Bank Ochrony Środowiska zadeklarował, że również planuje wprowadzić do swojej oferty "bezpieczny kredyt". Dodał, że na razie nie jest w stanie podać szczegółów, co do daty i warunków kredytów.
Bank Polskiej Spółdzielczości przekazał, że przygotowuje się do wdrożenia oferty zarówno „bezpiecznego kredytu” jak i konta mieszkaniowego.
mBank oświadczył, że jest zainteresowany wprowadzeniem do swojej oferty „bezpiecznego kredytu”, jednak na razie śledzi prace związane z ustawą. „W tej chwili jest za wcześnie na ostateczne decyzje, ponieważ nie znamy jeszcze ostatecznego kształtu ustawy, ani warunków umowy między bankami a BGK” - dodał bank.
ING Bank Śląski, BNP Paribas, Bank Millenium
ING Bank Śląski przekazał, że analizuje założenia rządowego programu, a decyzje będą podejmowane wkrótce.
BNP Paribas poinformował, że przygląda się zarówno "bezpiecznemu kredytowi" i kontu mieszkaniowemu, ale na chwilę obecną znane jest za mało szczegółów, aby podejmować decyzje.
Bank Millenium podkreślił, że nie ma jeszcze ostatecznego kształtu przepisów, co uniemożliwia dokładną analizę kwestii kredytów.