BiznesINFO.pl
Oszustwo "na kryptowaluty"

Flickr/Jernej Furman, https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Chciał zainwestować w kryptowaluty, a stracił 82 tys. zł. Wszystko przez oszustwo

13 Marca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Kryptowaluty mogą przynieść zarówno ogromne zyski, jak i dotkliwe straty. Przekonał się o tym mieszkaniec Wielkopolski, który padł ofiarą oszustwa. Z jego konta zniknęło aż 82 tys. zł. Policja w dalszym ciągu poszukuje sprawców.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak niebezpieczne mogą być kryptowaluty

  • Jaką metody zastosowali oszuści

  • Jak uchronić się przed utratą pieniędzy

Niebezpieczne kryptowaluty. Apele KNF nie przyniosły skutku

Kryptowaluty są coraz bardziej popularne mimo że w dalszym ciągu niewiele miejsc akceptuje je jako środek płatniczy. Do inwestowania w ten rynek zachęcają niskie opłaty, solidne zabezpieczenia systemowe i ograniczona podaż. Jednak kryptowaluty są obarczone również poważnymi wadami takimi jak anonimowość użytkowników, nieodwracalność operacji czy skomplikowany proces wydobycia kryptowaluty.

Wraz z rosnącą popularnością wirtualnych pieniędzy, ogromne pole do nadużyć zyskali oszuści. Pod koniec stycznia 2021 r. specjalny komunikat o walutowych przestępstwach wydała Komisja Nadzoru Finansowego (KNF). Mimo tego kolejna osoba znalazła się na celowniku oszustów.

Zamiast szybkiego zysku - szybka strata

Poszkodowanym okazał się 30-letni mieszkaniec Wrześni (woj. wielkopolskie). Portal bankier.pl podaje, że mężczyzna przystał na ofertę od nieznanej osoby, która gwarantowała mu szybki zysk na kryptowalutach.

Współpraca była obwarowana szeregiem warunków. Jednym z nich było zainstalowanie aplikacji do zdalnego sterowania systemem operacyjnym. W ciągu dwóch tygodni do mężczyzny zgłaszały się osoby o fałszywych danych osobowych.

Rezultat? 30-latek stracił łącznie 82 tys. zł. Na tę sumę składa się m.in. kredyt gotówkowy w wysokości 52 tys. zł, który oszuści zaciągnęli na nazwisko poszkodowanego.

W sprawę zaangażowała się policja. Funkcjonariusze w dalszym ciągu poszukują sprawców i po raz kolejny ostrzegają przed oszustami. Każdy, kto rozważa inwestycje w kryptowaluty powinien z rozwagą podchodzić do wszelkich ofert szybkiego zarobku.

- Oszuści cały czas wymyślają oraz udoskonalają swoje przestępcze formy działania. Siedząc w swoich domach, krążą w cyberświecie i namierzają swoje ofiary - oznajmił oficer prasowy sierż. szt. Adam Wojciński.

Kryptowaluty tylko ze sprawdzonych miejsc

Jak postępować, aby uchronić się przed utratą pieniędzy? Należy przede wszystkim pamiętać, że udostępnianie jakichkolwiek danych osobowych jest bardzo ryzykowne. Przekazywanie haseł, instalowanie nieznanych aplikacji czy zakładanie profili na mało popularnych portalach może przełożyć się na ogromne straty finansowe.

Zanim zdecydujemy się na inwestycję w kryptowaluty, warto sprawdzić, czy podmiot, który oferuje współpracę cieszy się dobrą renomą. Początkujący gracze powinni powstrzymać się od zachęcających ofert szybkiego zarobku. Kryptowaluty to dość skomplikowana układanka zysków i strat, a brak wiedzy może słono kosztować.

Osoby o zerowym doświadczeniu powinny rozpocząć swoją przygodę na rynku wirtualnych walut od BitBay. Jest to największa polska giełda kryptowalut, gdzie można uzyskać dostęp do 30 różnych jednostek. W ofercie znajduje się również najbardziej popularny bitcoin. Alternatywą może być Binance, czyli największa giełda kryptowalut na świecie.

Podobne artykuły

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i Świat

Poczta Polska ostrzega przed cyberprzestępcami. Podszywają się pod instytucję

Czytaj więcej >
Kiedy koniec obostrzeń? Szef resortu realnie o powrocie do normalności

Polska i Świat

Kiedy koniec obostrzeń? Minister zdrowia podał datę wprost

Czytaj więcej >
NFZ podliczył ile będzie kosztować rehabilitacja ozdrowieńców

Polska i Świat

NFZ dokonał kalkulacji. Wiemy, ile kosztuje leczenie po przejściu koronawirusa

Czytaj więcej >
Lockdown dla szkół i przedszkoli prawdopodobnie zostanie przedłużony

Polska i Świat

Lockdown w przedszkolach i żłobkach do przedłużenia. Rząd wysłał klarowny sygnał

Czytaj więcej >
Zjednoczona Prawica się rozpadnie? Znamy opinię Polaków

Polska i Świat

Zjednoczona Prawica ma się rozpaść. Tak prognozuje 32 proc. Polaków

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/East News

Polska i Świat

Grzywna aż na równowartość 826 tys. zł. Przesunął tylko kilka kamieni, ale nie wiedział ile mają lat

Czytaj więcej >