Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Kryzys bankowy coraz bliżej Polski. Prawdopodobieństwo upadku Deutsche Banku rośnie
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 26.03.2023 15:08

Kryzys bankowy coraz bliżej Polski. Prawdopodobieństwo upadku Deutsche Banku rośnie

bankomat
Domena publiczna

Prawdopodobieństwo upadku jednego z największych europejskich banków – Deutsche Banku – rośnie. Kryzys bankowy zagląda już w oczy najbliższego sąsiada Polski.

Akcje Deutsche Banku tankują

Instrumenty pochodne zabezpieczające przed niewypłacalnością banku, tzw. credit default swaps, podwajają swoją wartość w ciągu zaledwie dwóch ostatnich tygodni.

CDS to umowa ubezpieczeniowa notowana na rynku międzybankowym zabezpieczająca przeciwko zdarzeniom kredytowym, takim jak niewypłacalność, bankructwo lub restrukturyzacja długu firmy. Wydaje się, że wzrost niepewności doprowadził do spadku notowań akcji o ponad 20 proc.

Trzeba jednak zauważyć, że wartości CDS-ów dla Deutsche Banku były już kilkukrotnie notowane na podobnym lub nawet wyższym poziomie, ponieważ bank ten boryka się z powracającymi od dłuższego czasu problemami.

Mimo to Europejski Bank Centralny i rząd niemiecki praktycznie za każdym razem wychodzili z pomocną dłonią. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku problemów szwajcarskiego Credit Suisse, który najprawdopodobniej zostanie przejęty przez swojego największego krajowego konkurenta UBS. 

Czy Deutsche Bank znowu zostanie uratowany?

Dziś trudno to jednoznacznie określić. Należy również pamiętać, że notowania CDS-ów są notowane na mało płynnym rynku międzybankowym. Oznacza to, że dostęp do tego typu instrumentów ubezpieczeniowych mają tylko instytucje finansowe, co może wpływać na ewentualne manipulacje ich ceną, bądź niekoniecznie odzwierciedlać realną sytuację przedsiębiorstwa.

Fala upadków banków na świecie

W ostatnim czasie jednym z najważniejszych tematów w bankowości jest upadek Silicon Valley Bank w Stanach Zjednoczonych. Niedawno doszło również do zamknięcia innej instytucji powiązanej z SVB - Signature Bank.

Jednakże problemy tych banków zaczynają przenosić się poza granice Stanów Zjednoczonych. Według informacji podanych przez portal money.pl, szwajcarski bank Credit Suisse znalazł się w trudnej sytuacji finansowej, co skłoniło do podjęcia decyzji o przejęciu tej instytucji przez UBS.

Müller: nie ma się czego bać

Rzecznik rządu Piotr Müller uspokaja, że ewentualne problemy związane z systemem bankowym nie dotkną Polski w takim samym stopniu jak inne kraje. 

Według Müllera sytuacja Polski jest bardziej stabilna niż w USA czy Szwajcarii, a portfel całości finansowej SVB oraz Credit Suisse był innej konstrukcji niż placówek bankowych w Polsce.

Grzegorz Dróżdż/Patryk Solarczyk