Które lata pracy wliczają się do emerytury? Obowiązkowo pamiętaj o tym szczególe
Aby otrzymać świadczenie emerytalne z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, trzeba spełnić konkretne warunki. Wysokość emerytury także zależy od kilku ważnych czynników. Wiele osób z pewnością zastanawia się, w jaki sposób wylicza się świadczenia i co liczy się do stażu pracy. Przedstawiamy szczegóły.
Takie warunki trzeba spełnić, by przejść na emeryturę
Świadczenie emerytalne w Polsce wypłacane jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Możliwość przejścia na emeryturę mają osoby, które spełnią konkretne warunki. Przede wszystkim trzeba osiągnąć powszechny wiek emerytalny, który wynosi 65 lat dla mężczyzn oraz 60 lat dla kobiet. Kolejny warunek to przepracowanie co najmniej jednego dnia i odprowadzenie składki z tego tytułu. Oczywiście jest to absolutne minimum i zapewni skrajnie niskie świadczenie.
Zobacz także: Będą chodzić po domach i sprawdzać jedną rzecz. Kontrole obejmą nawet 10 milionów Polaków
Kontrolerzy zapukają do drzwi milionów Polaków. Trzeba otworzyć, mogą się posypać potężne karyEmerytury w Polsce. Co się wlicza do stażu pracy?
Jeśli chcemy otrzymywać sensowne kwoty, musimy pracować znacznie dłużej. Aby pobierać minimalną emeryturę, staż pracy musi być na poziomie 20 lat w przypadku kobiet oraz 25 lat w przypadku mężczyzn.
Do stażu pracy wliczają się wszystkie okresy składkowe, podczas których odprowadzane były składki na ubezpieczenie społeczne. Do okresów stażu pracy wlicza się: pracę za granicą potwierdzoną odpowiednimi dokumentami; pełnienie służby wojskowej; urlop wychowawczy, wypoczynkowy i macierzyński; studia doktoranckie; prowadzenie gospodarstwa rolnego lub praca w takim gospodarstwie u współmałżonka; okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego, powypadkowego lub chorobowego; czas pobierania zasiłku dla bezrobotnych; czas stażu odbywanego będąc osobą bezrobotną.
Edukacja a staż pracy wliczany do emeryturę
Warto pamiętać, że do stażu pracy wlicza się także lata edukacji. Należy jednak wspomnieć, że podane niżej lata nie sumują się. Przykładowo, jeśli ktoś ukończył szkołę średnią i szkołę wyższą, to do jego stażu pracy zostanie doliczone 8 lat. Wszystko zależy tutaj od tego, jaką szkołę ukończyła dana osoba:
- zasadnicza szkoła zawodowa - 3 lata do stażu pracy,
- liceum - 4 lata do stażu pracy,
- technikum i średnia szkoła zawodowa - 5 lat do stażu pracy,
- szkoła policealna - 6 lat do stażu pracy,
- szkoła wyższa - 8 lat do stażu pracy.