BiznesINFO.pl
Kwota wolna od podatku wzrosnie do 30 tys.? Minister finansów komentuje

BiznesInfo

Kwota wolna od podatku. Minister finansów uchylił rąbka tajemnicy

8 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Według doniesień medialnych elementem Nowego Ładu ma być wzrost kwoty wolnej od podatku do 30 tys.

  • Co na to minister finansów

  • Kiedy Nowy Ład zostanie zaprezentowany

Kwota wolna od podatku wzrośnie do 30 tys.? Minister finansów komentuje

W pierwszy wiosenny weekend mieliśmy poznać szczegóły tzw. Nowego Ładu, czyli programu odbudowy polskiej gospodarki po kryzysie spowodowanym pandemią, który partia rządząca zapowiadała jeszcze w zeszłym roku. Z powodu sytuacji epidemicznej prezentację programu jednak przełożono, nie określając jednak nowego terminu.

Wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwość Radosław Fogiel podkreślił na początku tego tygodnia, że „kierownictwo PiS jeszcze nie zdecydowało, kiedy nastąpi prezentacja Polskiego Nowego Ładu”.

Na tydzień przed pierwotną prezentacją Nowego Ładu partia rządząca ujawniła, że będzie się on składał z następujących obszarów:  Plan na zdrowie, Uczciwa praca - godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska - nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia - czyste powietrze, CyberPoland 2025, Złota jesień życia.

Na początku marca portal Oko.press ujawnił, że wśród elementów programu znajdą się m.in. emerytura bez podatku do 2,5 tys. zł, a także podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł.

Politycy formacji rządzącej, a także przedstawiciele rządu nie odnieśli się wprost do tych doniesień. Sugerowali jednak, że Nowy Ład zawierać będzie postulaty o których w ostatnim czasie mówiły partie opozycyjne.

Dziś głos w sprawie podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zabrał minister finansów Tadeusz Kościński. To co powiedział szef resortu finansów w radiowych „Sygnałach dnia” z pewnością nie spodoba się tym, którzy liczyli, że opisywana przez media propozycja stanie się rzeczywistością.

- Nie mogę tego potwierdzić [podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. – red.). Zdziwiłbym się, jakby było na takim poziomie. To jest oczywiście jeden z wariantów, co zaoferowaliśmy, ale nie stawiałbym najwięcej pieniędzy na taki wariant – powiedział w Programie Pierwszym Polskiego Radia minister finansów.

Tadeusz Kościński podkreślił, że bardziej realny na obecny moment jest „niższy poziom, na 15-20 tys.”, a na „większe ambicje” będzie można sobie pozwolić za rok, bądź dwa lata, jak już wyjdziemy z pandemii.

Minister o celach Nowego Ładu

Odnosząc się do Nowego Ładu, minister finansów zaznaczył, że jego głównymi celami jest wzmocnienie gospodarki i innowacyjności, a także takich sektorów jak zdrowie czy gospodarka cyfrowa.

Kościński podkreślił również, że polityka fiskalna rządu zakłada niepodnoszenie podatków, tak by „jak najwięcej pieniędzy zostawiać u obywateli”, tak by ci mogli poprzez „wydawanie tych pieniędzy rozkręcać naszą gospodarkę”.

Podobne artykuły

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i Świat

Poczta Polska ostrzega przed cyberprzestępcami. Podszywają się pod instytucję

Czytaj więcej >
NFZ podliczył ile będzie kosztować rehabilitacja ozdrowieńców

Polska i Świat

NFZ dokonał kalkulacji. Wiemy, ile kosztuje leczenie po przejściu koronawirusa

Czytaj więcej >
Lockdown dla szkół i przedszkoli prawdopodobnie zostanie przedłużony

Polska i Świat

Lockdown w przedszkolach i żłobkach do przedłużenia. Rząd wysłał klarowny sygnał

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/East News

Polska i Świat

Grzywna aż na równowartość 826 tys. zł. Przesunął tylko kilka kamieni, ale nie wiedział ile mają lat

Czytaj więcej >
Jacek Sasin opowiadał o wielkich planach w związku z nowymi inwestycjami w zakresie energetyki

Polska i Świat

Jacek Sasin chwali się imperialnym projektem. Czeka nas rewolucja w energetyce

Czytaj więcej >
PGE Dystrybucja wycięło drzewa z prywatnej działki, teraz umywa ręce

Polska i Świat

PGE Dystrybucja wycięła prywatny las. Trudno teraz wskazać winnego

Czytaj więcej >