Lasy Państwowe z pilnym ostrzeżeniem. Chodzi o toksyczną roślinę rosnącą na terenie całej Polski
Lasy Państwowe ostrzegają
Starzec jakubek (Jacobaea vulgaris) to roślina, która występuje na terenie całego kraju. Może rosnąć na łąkach, polach, przydrożach, rowach i lasach. Ze względu na brak wymagań można ją spotkać tak naprawdę wszędzie.
Kiedyś roślina była wykorzystywana w leczeniu chorób wątroby czy nadciśnienia. Stosowano ją także przy chorobach skóry oraz w przypadku ciężkich ran. Polscy zielarze często tworzyli na nich tradycyjne nalewki. Wraz z rozwojem medycyny jego zastosowanie malało, a także okazało się, że posiada dużo niebezpiecznych dla życia substancji. Rodzina starców zawiera związki toksyczne i rakotwórcze.
Roślina zagraża nie tylko ludziom. Spożycie bardzo małej dawki jest już śmiertelnie dla zwierząt domowych, takich jak psy i koty. Szczególnie niebezpieczny jest dla koni i kuców. Zatrucie rośliną powoduje uszkodzenie narządów wewnętrznych zwierzęcia, w wyniku czego dochodzi do śmierci.
Starzec Jakubek - jak rozpoznać roślinę w lesie?
W komunikacie na portalu lasy.gov.pl została podana charakterystyka rośliny:
“Starzec jakubek ma wysoką, charakterystyczną łodygę, osiągającą nawet 120 cm wysokości. Łodyga rozgałęzia się tworząc nagie lub wełnisto owłosione długie pędy. Liście są lirowate i pierzastodzielne, a ich odcinki odstają od łodyg niemal pod kątem prostym. Im wyżej położone, tym są mniejsze. Na samym szczycie łodygi występuje okazały, luźny i rozpierzchły kwiatostan.
Tworzą go żółte kwiaty, zebrane w podbaldachy. Koszyczki o średnicy 1,5-2,5 cm są złożone z kwiatów języczkowych, płasko rozłożonych i występujących na brzegu kwiatostanu oraz z kwiatów rurkowatych, gęsto upakowanych wewnątrz. Roślina ta kwitnie od czerwca do września. Wkrótce po kwitnieniu pojawiają się jedwabiste, białe włoski.”