BiznesINFO.pl
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/Z Zakupy w hipermarkecie Kaufland - promocje na stoisku z owocami i warzywami oraz strefa okazji

Marek BAZAK/East News

LG zamyka oddział mobilny. Firma rezygnuje z produkcji smartfonów

8 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

Kupowałeś tylko telefony marki LG i czułeś do niej sentyment? Mamy smutną wiadomość. Żaden nowy smartfon LG nie powstanie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy LG zniknie z rynku

  • Dlaczego firma zdecydowała się zakończyć produkcję telefonów

  • Co ze wsparciem dla telefonów

LG kończy produkcję

Historia wycofania telefonów LG jest dość burzliwa, ponieważ jeszcze w styczniu koreańskie media poinformowały, że LG Electronics rozważa zamknięcie działu mobilnego, podaje portal komorkomania.pl. Polski oddział LG zwołał wówczas specjalną konferencję, podczas której zaprzeczono plotkom, jednak już kilka tygodni później doniesienia okazały się słuszne.

Z początkiem kwietnia ogłoszono oficjalnie, że LG opuści "niezwykle konkurencyjny sektor telefonii komórkowej". Decyzję zatwierdziła rada dyrektorów LG. Według szacunków firmy, likwidacja działu nie potrwa dłużej niż do 31 lipca.

Wykańczająca konkurencja

Co jest przyczyną wycofania rozpoznawalnej przecież marki z rynku? W końcu jeszcze na początku wieku LG było trzecim — za Nokią i Samsungiem producentem telefonów komórkowych na świecie. Okazuje się, że mimo chęci, LG nie dało rady konkurować ze szturmem podbijających rynek markami, takimi jak rodzimy Samsung, czy producenci z Chin.

Jak podaje portal, coraz bardziej kurczące się udziały na rynku sprawiły, że Koreańczycy stali się marginalnym klientem dla dostawców podzespołów, a niewielka produkcja produkowanych samodzielnie komponentów, takich jak wyświetlacze, czy baterie była niewystarczająca, by LG uniezależnił się od partnerów. 

W związku z powyższym dział smartfonów, który działał nieustannie od niemal 6 lat, w ostatnim czasie przynosił tylko wielomilionowe straty. Koreańskie media podają, że od 2015 do 2020 r. LG straciło łącznie 4,4 mld dolarów.

[EMBED-11]

Co z aktualnymi użytkownikami LG

LG zapewnia, że aktualni użytkownicy telefonów LG mogą spać spokojnie. Firma będzie w dalszym ciągu zapewniać wsparcie serwisowe oraz aktualizacje oprogramowania przez “okres zależny od regionu”.

Oprócz tego zapasy niektórych modeli telefonów mogą być dostępne w sprzedaży po 31 lipca, co oznacza, że bardzo prawdopodobne, że będzie można kupić smartfon LG w bardzo okazyjnej cenie, w związku z wyprzedawaniem starych modeli.

Przyszłość LG

Po wycofaniu się z rynku telefonów LG Electronics ma zamiar skupić się na bardziej perspektywicznych segmentach. Chodzi m.in. o produkcję komponentów do pojazdów elektronicznych, inteligentne domy, AI, usługach, Internecie rzeczy, itd.

Podobne artykuły

Podatek od mięsa lub zakaz jego reklamowania. Spurek o konieczności wprowadzenia zmian

Handel

Mięso niedozwolone w reklamie. Taki zakaz może wejść już niebawem

Czytaj więcej >
RTV EURO AGD mimo lockdownu może sprzedawać

Handel

RTV Euro AGD, Duka czy Black Red White. Część sklepów legalnie ominęła lockdown

Czytaj więcej >
Wikimedia, Mateusz Giełczyński, CC BY-SA 4.0

Handel

Biedronka wprowadza ogromną zmianę w sklepach. Zmieni opakowania swoich produktów

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 28.03.2021. Warszawa N/Z Przedswiateczne zakupy w hipermarkecie Carrefour

Handel

Tesco likwiduje swój program lojalnościowy. Masz czas tylko do końca czerwca

Czytaj więcej >
Biznes Info

Handel

AliExpress w tarapatach. Założyciel musi zapłacić miliardową karę

Czytaj więcej >
Unsplash/Markus Spiske

Handel

Tesco likwiduje hitowy program. Klienci mają czas tylko do 30 czerwca

Czytaj więcej >