Logistyka w służbie zdrowia. Na co zwrócić uwagę powierzając magazynowanie i transport farmaceutyków firmie logistycznej?
W Polsce funkcjonuje blisko 12 tys. aptek. Zaopatrywanie znacznej części z nich to wyzwanie, którego chętnie podejmuje się m.in. operator logistyczny FM Logistic. Z 20-letnim doświadczeniem w branży farmaceutycznej firma wybudowała w Błoniu pod Warszawą największy w Europie Centralnej magazyn dedykowany lekom. To właśnie tam obsługiwane są m.in. najnowocześniejsze terapie genowe, ratujące życie pacjentów – często o wartości jednej dawki sięgającej nawet kilku milionów złotych.
Rynek farmaceutyczny w Polsce dynamicznie się rozwija
W ciągu ostatnich 12 miesięcy jego wartość wzrosła do 47,3 mld zł, a sprzedaż leków zwiększyła się o 7%.
Logistyka produktów leczniczych to jeden z najbardziej wymagających sektorów. Prawo farmaceutyczne nakłada na operatorów logistycznych szereg obowiązków i wymaga specjalistycznej wiedzy. FM Logistic spełnia te rygorystyczne wymagania. Posiada zezwolenie Głównego Inspektora Farmaceutycznego na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej i prowadzi hurtownie dla producentów leków.
Magazyn w Błoniu to przykład perfekcyjnej organizacji. Podzielony jest na strefy o ściśle kontrolowanych parametrach temperatury i wilgotności. Produkty wysokowartościowe przechowywane są w strefach z pełnym monitoringiem i ograniczonym dostępem.
Dodatkowo dla produktów wysokowartościowych posiadamy dedykowane strefy z pełnym monitoringiem i ograniczonym dostępem. Na życzenie klienta możemy opracować procedury przyjęcia i przechowywania w specjalnych warunkach, a nawet wyznaczyć zespół dedykowany do tej operacji - mówi Paweł Janicki, Senior Business Development Director, FM Logistic Central Europe.
Zespół FM Logistic każdego dnia obsługuje średnio 20 samochodów, co daje 15 tys. palet z lekami miesięcznie. Firma oferuje nie tylko magazynowanie, ale i szereg usług dodatkowych, m.in. kontrolę autentyczności produktów, obsługę zwrotów i przygotowanie towaru do transportu.
Wyspecjalizowany skaner kodów QR służy do serializacji, polegającej na sprawdzeniu autentyczności serii produktów. Działania te zapobiegają wprowadzaniu sfałszowanych leków na rynek - podkreśla Paweł Janicki.
Transport leków to również wyzwanie. FM Logistic dysponuje flotą 300 specjalistycznych pojazdów z kontrolą temperatury i systemami telematycznymi, które pozwalają na śledzenie przesyłek w czasie rzeczywistym.
Przygotowując produkty do wydania, prowadzimy preparację sztukową, kartonową lub paletową w zależności od zapotrzebowania. Gdy towar jest gotowy, trafia do strefy wydania - opisuje proces Paweł Janicki z FM Logistic.
Doświadczenie i wysokie kompetencje to cechy, które wyróżniają FM Logistic. Zaufanie ponad 40 klientów farmaceutycznych to najlepszy dowód na jakość usług świadczonych przez firmę.