Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Macron ma pomysł na 3 reformy, dzięki którym Francja ma być najpotężniejsza w Europie
Paulina Musianek
Paulina Musianek 02.08.2019 02:00

Macron ma pomysł na 3 reformy, dzięki którym Francja ma być najpotężniejsza w Europie

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Zwycięstwo w wyborach prezydenckich w 2017 roku i od razu konkretne działania reformatorskie - tak swoją kadencję rozpoczął prezydent Francji Emmanuel Macron. Za pewnie szedłby dalej jak burza, gdyby nie protesty żółtych kamizelek - czyli antyrządowej manifestacje, których zapalnikiem był wzrost podatków paliwowych. Półmetek jego kadencji to wciąż pomimo napotkanych trudności ciężka praca nad programem reform. Jeśli Macronowi uda się wprowadzić trzy planowane reformy, wyniki Francji mogą przegonić ostatnie wyniki Niemiec i Włoch, jak pisze Financial Times.

Modernizacja gospodarcza i instytucjonalna. Czy Macronowi się uda?

Reformy Macrona obejmują ubezpieczenie na wypadek bezrobocia, a także dotyczą systemu emerytalnego oraz uszczuplenie nadmiernie rozbudowanej administracji publicznej. Jak zauważa brytyjski dziennik, najłatwiejszą do wprowadzenia inicjatywą jest reforma systemu ubezpieczeń na wypadek bezrobocia. Jej celem jest karanie pracodawców, którzy nadużywają krótkoterminowych umów o pracę w stosunku do swoich pracowników. Równocześnie ma też ograniczyć wypłaty zasiłków dla bezrobotnych, co pozwoli na oszczędności w budżecie państwa w wysokości ok. 3,4 mld euro do końca 2021 r., a także na wzrost gospodarczy w perspektywie długoterminowej i bardziej efektywnie zorganizowany rynek pracy. 

Jak zauważa również Financial Times, powinno to pomóc w zmniejszeniu utrzymującej się wysokiej stopy bezrobocia we Francji, zwłaszcza wśród młodych ludzi. 

Długoterminowe reformy szansą na zmniejszenie długu publicznego

Planowane reformy mają również objąć takie wyzwania jak ujednolicenie systemu emerytalnego i wydłużenie wieku emerytalnego oraz usprawnienie biurokracji państwowej.

Wydatki sektora publicznego wyniosły w ubiegłym roku 56,5% produktu krajowego brutto, znacznie powyżej średniej wynoszącej 47% w strefie euro. Wydatki na takim poziomie wypierają przydatne inwestycje i utrudniają zmniejszenie długu publicznego Francji, który podwoił się w ciągu zaledwie 25 lat do prawie 100% PKB - pisze Financial Times. Inicjatywy Macrona mają ograniczyć wydatki i zmodernizować państwo.

Dziennik zauważa również, że Macron ma dużą przewagę nad poprzednikami, ponieważ ma możliwość przyjęcia reform w perspektywie długoterminowej, ma silną większość ustawodawczą, a jego popularność po starciach z żółtymi kamizelkami powraca.

Tagi: Francja