Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Mandat za parkowanie przy sklepie. W ten sposób można go uniknąć
Sebastian Mikiel
Sebastian Mikiel 09.09.2024 06:00

Mandat za parkowanie przy sklepie. W ten sposób można go uniknąć

mandat
Fot. redakcja BiznesINFO

Kara za parkowanie pod marketem może wynieść nawet do 200, a wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, jak łatwo można jej uniknąć. Co zrobić, aby nie płacić mandatu i na co zwrócić uwagę przy korzystaniu z parkingów przy popularnych dyskontach? Przeczytaj, jakie są zasady i jak się przed nimi bronić.

Parkingi przy dyskontach – pułapka, której nie można zlekceważyć

Parkingi zlokalizowane przy popularnych sklepach, takich jak Biedronka czy Lidl, to miejsca, gdzie każdego dnia parkują setki klientów. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że wiele z tych parkingów jest zarządzanych przez prywatnych operatorów, którzy ustalają własne zasady i cenniki. W regulaminach często znajdują się zapisy dotyczące konieczności pobrania biletu z parkomatu, nawet jeśli parking jest bezpłatny przez pierwsze 60 lub 90 minut.

Niedopilnowanie tych formalności może skutkować karą w wysokości 150 zł, jak w przypadku Biedronki, a w niektórych przypadkach nawet 200 zł, jak podają przykłady związane z parkingami Lidla. Warto zauważyć, że nie zawsze tablice informujące o zasadach korzystania z parkingu są dobrze widoczne, co prowadzi do wielu nieporozumień. Kierowcy często sądzą, że mogą zaparkować na czas krótkich zakupów bez obaw o jakiekolwiek konsekwencje, ale takie założenie może okazać się kosztowne.
 

Dodatek za pracę w nocy. Wiemy, ile wynosi świadczenie dla pracowników Kierowcy muszą podjąć ważną decyzję, mają na to tylko kilka dni. Chodzi o nawigację

Jak skutecznie odwołać się od mandatu?

Gdy na szybie samochodu pojawia się wezwanie do zapłaty kary za brak biletu, nie wszystko jeszcze stracone. Serwis Interia wskazuje, że możliwe jest skuteczne odwołanie od mandatu. Kluczowe jest jednak zachowanie odpowiednich kroków. Przede wszystkim należy złożyć pismo odwoławcze w ciągu 7 dni od otrzymania wezwania, wysyłając je na adres wskazany przez operatora parkingu. Do dokumentacji warto dołączyć skan biletu parkingowego, jeśli taki posiadamy.

Jeśli decyzja o nałożeniu kary zostanie podtrzymana, klient ma prawo zwrócić się do Rzecznika Praw Konsumenta, który może pomóc w rozwiązaniu sporu. Wiele osób skutecznie argumentuje swoje przypadki, wskazując na brak wystarczająco widocznych informacji o obowiązku pobrania biletu lub umieszczenia go za szybą pojazdu.
 

Reklamacje i problemy z informacją – UOKiK pod lupą

Nieprecyzyjne informacje o zasadach parkowania to problem, który nieustannie trafia na biurko Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). W ostatnich latach liczba skarg na takie przypadki znacznie wzrosła. W 2023 roku UOKiK otrzymał aż 377 zgłoszeń od konsumentów, którzy skarżyli się na niejasne regulaminy parkingów, problemy z procesem reklamacji czy dodatkowe opłaty.

Klienci często podkreślają, że nie zostali właściwie poinformowani o konieczności umieszczenia biletu parkingowego za szybą pojazdu lub o limitach czasowych bezpłatnego parkowania. W wielu przypadkach wezwania do zapłaty były wystawiane nawet wtedy, gdy czas na bezpłatne parkowanie nie minął. Liczne reklamacje pokazują, że kierowcy mają prawo domagać się przejrzystości i rzetelnych informacji od operatorów parkingów.

Podsumowując, warto pamiętać o dokładnym zapoznaniu się z regulaminem parkingu przed marketem, zwłaszcza gdy nie planujemy długiego postoju. Przestrzeganie tych zasad pozwoli uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i zbędnych kosztów. A jeśli dojdzie do nałożenia kary, nie warto się poddawać – istnieją sposoby, aby się od niej skutecznie odwołać.