Mandaty w górę, ubezpieczenie też. Rząd szuka pieniędzy gdzie może
Rządzący szukają pieniędzy gdzie się da i wygląda na to, że tym razem padło na kierowców. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych pracuje nad projektem zgodnie z którym podniesiona ma zostać wysokość mandatów. Na tym jednak nie koniec, bo opracowywany przez resort projekt zakłada też, że wraz z punktami karnymi będzie rosło ubezpieczenie.
Z tego artykułu dowiesz się:
MSWiA pracuje nad projektem dot. podniesienia wysokości mandatów
Od czego ma być uzależniona podwyżka OC
Czy zmiany przyczynią się do spadku liczby wypadków
Mandaty pójdą w górę?
Po serii pozytywnych informacji dla kierowców (brak konieczności wożenia ze sobą dokumentu prawa jazdy czy plany wprowadzenia uprawnień umożliwiających kierowanie cięższymi pojazdami), tym razem musimy przekazać takie, który kierujących pojazdami na pewno nie ucieszą.
O planach podniesienia wysokości mandatów donosi Money.pl. Informacje portalu potwierdza wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik, podkreślając, że resort kończy pracę nad projektem ustawy w tej sprawie. Niebawem projektem ma się zająć rząd.
Podwyżka mandatów to jednak nie wszystko. Wzrosnąć ma również składka na ubezpieczenie OC. Resort spraw wewnętrznych i administracji chce, by OC rosło proporcjonalnie do liczby punktów karnych.
Plany powiązania wysokości ubezpieczenia z liczbą punktów karnych budzą entuzjazm Instytutu Transportu Samochodowego.
Będzie mniej wypadków?
Portal przywołuje wypowiedź szefowej Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Instytutu Transportu Samochodowego Marii Dabrowskiej-Loranc dla „Rzeczpospolitej”, w której podkreśla, że uzależnienie wysokości składki ubezpieczenia OC od tego jak kierowca zachowuje się na drodze będzie miało duże znaczenie prewencyjne dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Dąbrowska-Loranc zwraca uwagę, że dotychczas składki ubezpieczenia podwyższano kierowcom, którzy spowodowali już wypadek bądź kolizję, a zatem po fakcie. Uzależniając natomiast składkę od zachowania kierowcy na drodze „można mieć wpływ na minimalizację ryzykownych zachowań”.
Szefowa Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Instytutu Transportu Samochodowego przewiduje, że opracowywane przez resort spraw wewnętrznych zmiany mogą przyczynić się do obniżenia średniej prędkości na drogach. W konsekwencji miałaby spać liczba wypadków i ich ofiar.
Money.pl przytacza dane z których wynika, że większa prędkość na drogach powoduje większą liczbę wypadków. Wzrost średniej prędkości o zaledwie 1 km/h powoduje, że ryzyko wypadków śmiertelnych rośnie o 4 proc.
Redakcja Biznes Info zwróciła się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z pytaniem o szczegóły projektu zawierającego m.in. podniesienie mandatów i składki na ubezpieczenie OC. Jak tylko otrzymamy odpowiedź, niezwłocznie ją opublikujemy.
Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]