Od 2021 będzie 10 nowych miast na mapie Polski. Wiemy już gdzie
Mapa Polski wkrótce się zmieni
Jak informuje portal next.gazeta.pl, rządowe centrum legislacji opublikowało we wtorek (21.07) Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz siedziby władz gmin przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
W wyniku wejścia w życiu projektu, który znajduje się aktualnie na etapie uzgodnień, czyli drugim z 15 etapów legislacyjnych, mapa Polski ulegnie zmianie. Realizacja tych zamierzeń planowana jest na rok 2021. Już wtedy administracyjna mapa Polski wzbogaci się o 10 nowych miast.
Jak będzie wyglądać mapa Polski od przyszłego roku?
Jakie miejscowości otrzymają w 2021 prawa miejskie? Jak podaje portal next.gazeta.pl, będą to:
Kamieniec Ząbkowicki – w gminie Kamieniec Ząbkowicki, w powiecie ząbkowickim, w województwie dolnośląskim;
Goraj – w gminie Goraj, w powiecie biłgorajskim, w województwie lubelskim;
Kamionka – w gminie Kamionka, w powiecie lubartowskim, w województwie lubelskim;
Sochocin – w gminie Sochocin, w powiecie płońskim, w województwie mazowieckim;
Solec nad Wisłą – w gminie Solec nad Wisłą, w powiecie lipskim, w województwie mazowieckim;
Wiskitki – w gminie Wiskitki, w powiecie żyrardowskim, w województwie mazowieckim;
Dubiecko – w gminie Dubiecko, w powiecie przemyskim, w województwie podkarpackim;
Wodzisław – w gminie Wodzisław, w powiecie jędrzejowskim, w województwie świętokrzyskim;
Budzyń – w gminie Budzyń, w powiecie chodzieskim, w województwie wielkopolskim;
Koźminek – w gminie Koźminek, w powiecie kaliskim, w województwie wielkopolskim.
Ostatnia tego rodzaju zmiana, w wyniku której administracyjna mapa Polski przeszła przeobrażenie, nastąpiła w roku 2019. Rząd podjął wtedy decyzję o przyznaniu statusu miasta miejscowościom: Koszyce, Lubowidz, Nowa Słupia, Pierzchnica, Szydłów i Wielbark. Z kolei miejscowościom Nowy Korczyn, Oleśnica, Opatowiec i Pacanów status ten został przywrócony. W styczniu 2020 roku do grona miast dołączyły jeszcze cztery miejscowości: Lututów, Piątek, Czerwińsk nad Wisłą i Klimontów. Tym samym mapa Polski musi odtąd pomieścić 944 miasta. Od roku 2021 miast w Polsce będzie 954.
Jak podaje portal samorzad.infor.pl, o przyznaniu danej miejscowości praw miejskich decyduje przede wszystkim liczba mieszkańców. Poza tym należy wykazać, że co najmniej 60% mieszkańców miejscowości utrzymuje się z działalności pozarolniczej. Niezbędne do przyznania statusu miasta jest także wyodrębnione centrum oraz infrastruktura techniczna taka jak wodociągi i kanalizacja. Decyzja o przyznaniu praw miejskich powinna być także poprzedzona konsultacjami społecznymi. Uzyskanie praw miejskich przez daną miejscowość wiąże się głównie z kwestią prestiżu. Zdarzały się również sytuacje zrzeczenia się praw miejskich - jak w przypadku Szczawnicy - ze względu na fakt, że gminom wiejskim łatwiej ubiegać się o fundusze europejskie.