Masz dość pracy na etacie? Załóż własną działalność gospodarczą
Praca na własny rachunek – jak zacząć?
Chcąc założyć działalność gospodarczą, należy przede wszystkim zrobić dokładny biznesplan. Jeśli już mamy pewność co do kierunku, w którym chcemy podążać i jesteśmy rozeznani w sytuacji na rynku, powinniśmy dopełnić formalności związanych z rejestracją działalności gospodarczej.
Po pierwsze, należy złożyć wniosek o wpis do rejestru CEIDG, czyli do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Można to zrobić w sposób tradycyjny, składając dokumenty w urzędzie gminy lub elektronicznie – na platformie CEIDG.
Do rejestru CEIDG należy podać następujące informacje:
adres firmy,
NIP,
PESEL,
kod działalności – PKD,
adres mailowy i numer telefonu kontaktowego (opcjonalnie),
rodzaj opodatkowania,
datę rozpoczęcia działalności,
dane rachunków bankowych.
UWAGA! Złożenie wniosku o rejestrację działalności gospodarczej w urzędzie miasta lub gminy wiąże się z jednoczesnym zgłoszeniem do ZUS lub KRUS oraz do urzędu skarbowego.
Działalność gospodarcza nierejestrowana
Od 2018 roku istnieje możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w ramach działalności nierejestrowanej. Aby móc prowadzić taki rodzaj działalności, należy spełnić dwa warunki:
uzyskane przychody nie przekroczą połowy minimalnego wynagrodzenia,
w okresie 60 miesięcy podatnik nie prowadził działalności gospodarczej.
Jaką formę opodatkowania działalności gospodarczej wybrać?
Przedsiębiorca zakładający własną działalność gospodarczą ma do wyboru cztery formy opodatkowania:
opodatkowanie na zasadach ogólnych – jest przyznawane automatycznie i jeżeli przedsiębiorca chce rozliczać się przy zastosowaniu skali podatkowej 17% lub 32% nie musi tego faktu zgłaszać do urzędu skarbowego,
podatek liniowy – opodatkowanie według jednolitej stawki podatku wynoszącego 19% – o tej formie należy powiadomić urząd skarbowy, jej zaletą jest jej niezmienność w przypadku przekroczenia granicy dochodu,
ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – podatek opłaca się jedynie od przychodu; jednak nie wszyscy mogą wybrać ten sposób opodatkowania; w tej formie opodatkowania nie można również odliczać kosztów uzyskania przychodów,
karta podatkowa – opcja tylko dla osoby, która nie korzysta z usług innych firm, współmałżonek nie prowadzi takiej samej działalności oraz nie zatrudnia pracowników w oparciu o umowę zlecenie lub umowę o dzieło.
Rejestracja własnej działalności gospodarczej do ZUS
Zakładając własną działalność gospodarczą, należy złożyć w ZUS-ie formularz ZUS ZUA w celu zgłoszenia osoby, która jest ubezpieczona zdrowotnie i społecznie lub ZUS ZZA, jeżeli osoba podlega wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu.
Początkujący przedsiębiorca może również skorzystać z „ulgi na start” zwalniającej z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne przez okres pierwszych 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej.