Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Masz fotowoltaikę, klimatyzację lub agregat? Wydano komunikat ws. podwyżki podatków
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 22.08.2024 11:38

Masz fotowoltaikę, klimatyzację lub agregat? Wydano komunikat ws. podwyżki podatków

minister finansów, fotowoltaika
Fot. MF, Pexels/Los Muertos Crew

W ostatnim czasie prosumenci zgłaszali zastrzeżenia do nowelizacji ustawy podatkowej wywołane brakiem wskazania w projekcie, jakie elementy instalacji PV mają zostać opodatkowane. Pojawiły się obawy, że opodatkowanie może wzrosnąć nawet 10-krotnie. Ministerstwo finansów właśnie wydało w tej sprawie ważny komunikat. 

Prosumenci i właściciele obawiają się o reformę podatkową - koszty mogą wzrosnąć wielokrotnie

Zastrzeżenia m.in. przedstawicieli Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Słonecznej wzbudziło to, że nowy projekt ustawy podatkowej nie wskazuje, na które elementy instalacji fotowoltaicznych może zostać nałożony 2-procentowy podatek od budowli. Aktualnie są to tylko wsporniki, co skutkuje dużymi oszczędnościami, gdyż pozostały osprzęt jest znacznie droższy. Problem dotyczy farm fotowoltaicznych, których właściciele obawiają się, że brak konkretnych zapisów poskutkuje nawet 10-krotnym wzrostem opodatkowania.

Zobacz: Wracają covidowe restrykcje i obowiązkowe maseczki? Sanepid nie pozostawia złudzeń

O ile bowiem w aktualnym kształcie noweli wyszczególniono model opodatkowania np. elektrowni wiatrowych, tak brak osobnego ujęcia instalacji fotowoltaicznych ma rodzić dużą swobodę w interpretacji przepisów. Według prosumentów gminy szukające zwiększenia przychodów mogą interpretować przepisy na rzecz opodatkowania całości PV, co przy instalacji o mocy 1 MW przełoży się na wzrost kwoty opodatkowania z 5-10 tys. zł do nawet 50-60 tys. zł.

Kryzys klimatyczny już tu jest. Polska ma gigantyczny problem, konsekwencje odczujemy wszyscy

Ministerstwo finansów odpowiada, ale konkretów nadal brakuje

W odpowiedzi na rosnące obawy właścicieli farm fotowoltaicznych komunikat wystosowało ministerstwo finansów. Resort uspokaja, że po wejściu w życie nowej ustawy podatkowej nie zostaną podwyższone żadne podatki dot. PV. Wręcz przeciwnie, celem jest przeprowadzenie takiej reformy, która pod względem stawek zachowane zostanie “fiskalne status quo”:

Z jednej strony podatnicy nie zapłacą wyższego podatku, z drugiej zaś budżety gmin otrzymają dochody z podatku na dotychczasowym poziomie. Dotyczy to także opodatkowania farm i instalacji fotowoltaicznych, które zarówno obecnie, jak i w świetle projektowanych rozwiązań nie będą opodatkowane w całości, lecz jedynie od ich elementów budowlanych (konstrukcji wsporczych).

To może uspokajać, jednak nadal brakuje szczegółów - nie znamy brzmienia przepisów, które znajdą się w ustawie i musimy polegać na obietnicach i zapewnieniach. To ważne, bo  interpretować przepisy w pierwszej kolejności będzie nie ministerstwo finansów, lecz gminy. Prosumenci mogą szukać sprawiedliwości w sądach skarbowych, co jednak wymaga czasu i pieniędzy. Tymczasem zapewnić fiskalne status quo można byłoby odgórnie, regulując zasady opodatkowania farm fotowoltaicznych w ustawie.

“Wywoływanie niepokoju wśród przedsiębiorców i obywateli”

Ministerstwo deklaruje, że kwestia uregulowania, a w zasadzie skodyfikowania, zakresu opodatkowania farm jest przedmiotem prac w trakcie trwającego procesu legislacyjnego. “Kwestia opodatkowania wyłącznie ich części budowlanych zostanie jednoznacznie uregulowana w przepisach ustawy” - czytamy w komunikacie. W komunikacie resort zdementował także doniesienia o planach opodatkowania klimatyzatorów, agregatów prądotwórczych oraz paneli fotowoltaicznych. W ocenie ministerstwa informacje o obłożeniu ich podatkami “służą wyłącznie wywoływaniu niepokoju wśród przedsiębiorców i obywateli”.