Masz kota, musisz zapłacić podatek. Podobnie jak za psa
Tak jak w przypadku psów, właściciele kotów zobowiązani są do płacenia podatku za swoje pupile. Sytuacja jest jednak odrobinę inna, niż w przypadku psów ze względu na przepisy.
Podatek od kotów
Na początku można być trochę zdziwionym tą sprawą. Polskie prawo nie przewiduje bowiem czegoś takiego jak podatek od kota w sensie stricte.
Nie oznacza to jednak, że w znaczeniu potocznym podatek od kota nie istnieje. Jak wynika z informacji Interii, tak określa się podatek od czynności cywilnoprawnych w przypadku zwierząt.
Właściciele muszą płacić
Konieczność opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych przy zakupie kota spowodowana jest orzeczeniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Z dokumentu wynika, że kot w świetle prawa przy zakupie jest rozumiany jako przedmiot.
Jak podaje Interia, sama wysokość podatku zależy od kwoty jaką uiszczono za zwierzę. Minimalna kwota, przy której trzeba zapłacić podatek, wynosi 1000 zł. Sama kwota podatku wynosi 2 proc.
Termin goni, są kary
Sami nabywcy kotów mają bardzo mało czasu na zapłacenie podatku. Od momentu zakupu termin zapłaty podatku upływa już po 14 dniach. Są oczywiście wyjątki - podatku nie trzeba płacić jeżeli np. kot był darowizną, wystawiono fakturę VAT lub zwierzę adoptowano.
Interia przypomina również, że w przypadku braku opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych po zakupie kota, właścicielowi grożą kary. Jej minimalna wysokość to 1/10 płacy minimalnej (od lipca będzie to 360 zł), a maksymalna - jej 20-krotność (72 tys. zł od lipca).