Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Zaskakująca decyzja popularnego banku. Klienci mają powody do radości
Radosław Święcki
Radosław Święcki 16.07.2020 02:00

Zaskakująca decyzja popularnego banku. Klienci mają powody do radości

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 23.05.2019. n/z Przekazywanie pieniedzy.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

mBank wycofuje apelację 

Przypomnijmy, że w 2013 roku Sąd Okręgowy w Łodzi stanął po stronie klientów mBanku uznając, że bank powinien zapłacić grupie 1247 frankowiczów odszkodowanie za zawyżone oprocentowanie rat kredytu hipotecznego. mBank nie zgodził się z tym wyrokiem i złożył apelację. 

Pozew zbiorowy przeciw mBankowi to jedna z najdłużej, bo aż 10 lat, ciągnących się spraw dotyczących kredytów opartych na frankach szwajcarskich. Został on wniesiony do łódzkiego sądu przez - jak przypomina Polska Agencja Prasowa - Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Warszawie, który zarzucił mBankowi nienależyte wykonywanie umów o kredyt hipoteczny waloryzowany kursem franka szwajcarskiego. Umowy zawarto w latach 2005-2006.  

Nieoczekiwanie mBank wydał w środę komunikat, w którym informuje o wycofaniu apelacji od wyroku.

- mBank zdecydował się wycofać apelację od wyroku sądu pierwszej instancji (Sądu Okręgowego w Łodzi) z 3 lipca 2013 roku z uwagi na fakt, że sprawa (będąca na wokandzie od 2010 roku) w kolejnych latach znacząco oddaliła się od istoty sporu. Świadczą o tym rosnące żądania grupy powodowej - czytamy w - cytowanym przez Bankier.pl - komunikacie banku. 

mBank wycofuje się

Według mBanku wyrok Sądu Okręgowego w obecnych warunkach pozwala na rozstrzygnięcie sprawy wokół kwestii, której - jak stwierdza mBank - w rzeczywistości ona dotyczyła, czyli “zasady ustalania oprocentowania przez mBank, a nie czy umowy były ważne”. 

Po umorzeniu postępowania przez Sąd Apelacyjny w Łodzi, nastąpi uprawomocnienie się wyroku Sądu Okręgowego w Łodzi.

- Z treści wyroku oraz jego uzasadnienia wynika stałe oprocentowanie umów kredytowych hipotecznych indeksowanych do waluty obcej na poziomie oprocentowania z dnia uruchomienia kredytu. W dzisiejszych warunkach takie rozstrzygnięcie w tej sprawie można potraktować jako kompromisowe - pisze mBank.

Tagi: mBank