Miał być czarnym koniem wyborów, właśnie spada mu poparcie. Mentzen oburzył opinię publiczną

Sondaże wyborcze w ostatnich tygodniach jasno wskazywały, że to, kto uplasuje się na drugim miejscu i wejdzie do drugiej tury, nie jest jeszcze takie pewne. W niektórych badaniach wskazywano już nawet na przeskoczenie Karola Nawrockiego przez Sławomira Mentzena. Ostatnie wydarzenia pokazały jednak, że kampania jest bardzo dynamiczna.
Sławomir Mentzen w wyścigu o drugą turę
Wiele wskazuje na to, że w tym roku będziemy mieli do czynienia z rekordową liczbą kandydatów na prezydenta. Łącznie poinformowano o utworzeniu 44. komitetów wyborczych, na ten moment Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała 10. kandydatów. Na tej liście znaleźli się:
- Sławomir Mentzen (l. 38, poseł na Sejm, Konfederacja Wolność i Niepodległość),
- Grzegorz Braun (l. 58, poseł do Parlamentu Europejskiego, Konfederacja Korony Polskiej),
- Rafał Trzaskowski (l. 53, prezydent Warszawy, popierany przez Koalicję Obywatelską),
- Artur Bartoszewicz (l. 51, ekonomista, wykładowca akademicki),
- Karol Nawrocki (l. 42, prezes IPN, popierany przez Prawo i Sprawiedliwość),
- Adrian Zandberg (l. 45, poseł, partia Razem),
- Szymon Hołownia (l. 48, marszałek Sejmu, Polska 2050 Szymona Hołowni),
- Marek Woch (l. 46, Bezpartyjni Samorządowcy - Łączy nas Polska),
- Joanna Senyszyn (l. 76, była posłanka SLD, obecnie bezpartyjna),
- Magdalena Biejat (l. 43, wicemarszałek Senatu, Lewica, obecnie bezpartyjna).

Przez dłuższy czas wszystko wskazywało na to, że w drugiej turze najprawdopodobniej zmierzą się ze sobą Rafał Trzaskowski oraz Karol Nawrocki. Ostatnie tygodnie pokazały jednak, że te tendencje mogą jeszcze ulec znaczącej zmianie. Wyniki sondażu Opinia24 dla RMF FM z połowy marca wskazały, że na kandydata PiS Karola Nawrockiego chce zagłosować 19,5 proc. badanych, a na lidera Konfederacji - 18,9 proc., co wskazywało na zbliżającą się wymianę. Inne sondaże nawet już na nią wskazywały. Kampania jest jednak dynamiczna, a każda wypowiedź się liczy, o czym doskonale przekonał się Sławomir Mentzen.
Ważne zmiany w aptekach, farmaceuta wyda lek za darmo. Pacjenci mogą odetchnąć z ulgą Żarty się skończyły, Europa wstrzymuje oddech. Decyzja Trumpa zachwieje gospodarczym porządkiem świataKontrowersyjne wypowiedzi Sławomira Mentzena
Kandydaci na prezydenta właśnie prowadzą trasy, podczas których spotykają się z wyborcami, a także biorą udział w licznych wywiadach, podczas których prezentują swój program wyborczy. Polacy z uwagą przysłuchują się wypowiedziom, będąc gotowymi na zmianę swojego głosu, jeśli zajdzie taka potrzeba. W ostatnim czasie kilka wypowiedzi, które wyjątkowo poruszyły opinię publiczną, wygłosił Sławomir Mentzen, goszcząc w Kanale Zero.
To tam Krzysztof Stanowski poruszył z nim kilka tematów, które niosą się podczas kampanii wyborczej. To wtedy kandydat Konfederacji przyznał, że jest przeciwnikiem aborcji nawet w przypadku gwałtu. W kontekście poczętego w ten sposób dziecka posługiwał się słowem “nieprzyjemność”, co od razu przykuło uwagę zarówno oglądających, jak i jego przeciwników.
Nie wolno zabijać niewinnych dzieci, nawet jeżeli to dziecko wiąże się z jakąś nieprzyjemnością - to cytat, który natychmiast poniósł się po wszystkich mediach społecznościowych.

W tym samym wywiadzie pojawiła się również kwestia szkolnictwa wyższego i tu również Sławomir Mentzen wyraził się w sposób, który mógł wpłynąć na najnowsze sondaże wyborcze. Stwierdził on bowiem, że w jego idealnym świecie studia byłyby płatne. Warto zaznaczyć, że z dotychczasowych badań wynika, że Konfederacja ma sympatyków przede wszystkim w młodych pokoleniach.
W kolejnych dniach działacze partii pojawiali się w wielu innych programach, w których byli pytani o opinie odnośnie powyższych wypowiedzi kandydata na prezydenta. Ci musieli się tłumaczyć, podkreślając, że tego typu propozycje nie są w programie Konfederacji, lub przeciwnie — potwierdzając to. Tak zrobił choćby poseł Michał Wawer w programie “Kawa na Ławę” na antenie TVN24 w kontekście zakazania aborcji w przypadku ciąży powstałej z gwałtu.
To jest w programie Konfederacji. Jesteśmy pro-life, jesteśmy przeciwko zabijaniu dziecka za to, że ktoś inny popełnił zbrodnię – podkreślił.
Wiadomo już, jak ostatnie wydarzenia przełożyły się na sondaże. Najnowsze wyniki całkowicie zmieniają sytuację.
Zobacz: Zacznie się w najbliższy weekend, śnieg i mróz wracają do Polski. Termometry oszaleją
Skutki wypowiedzi Sławomira Mentzena
Przywoływane powyżej wypowiedzi Sławomira Mentzena słyszeli już niemal wszyscy Polacy. Te słowa, jak i te dotyczące sprywatyzowania systemu ochrony zdrowia, pojawiły się licznie we wszystkich mediach społecznościowych, a także zostały wyemitowane przez wszystkie największe stacje telewizyjne podczas programów publicystycznych.
Za nami wiele dyskusji z politykami, którzy w różny sposób odnosili się do wypowiedzianych słów, licznie pojawiły się zarzuty o wyrywanie wypowiedzi lidera Konfederacji z kontekstu, do sprawy odnieśli się również komentatorzy. W końcu jednym z kluczowych pytań w związku z tą sytuacją stało się to, w jaki sposób przełoży się ona na wyniki sondaży, a w konsekwencji samych wyborów.
Najnowsze badanie opinii publicznej przygotowane przez Instytut Badań Pollster na zlecenie “Super Expressu” odpowiada na to pytanie. Liderem wciąż pozostaje Rafał Trzaskowski, który może się cieszyć poparciem na poziomie 35 proc., na drugim miejscu uplasował się Karol Nawrocki, na którego chciałoby oddać głos 23 proc. respondentów. Na ostatnim miejscu podium pozostał Sławomir Mentzen, który ma już tylko 19 proc. poparcia.
Na kolejnych miejscach znaleźli się Szymon Hołownia (8 proc.), Adrian Zandberg (4 proc.), Magdalena Biejat (3 proc.), Grzegorz Braun (3 proc.), Artur Bartoszewicz (1 proc.), Marek Jakubiak (1 proc.).
Badanie zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Pollster w dniach 31 marca – 1 kwietnia 2025 r. metodą CAWI przebadano reprezentatywną próbę 1007 dorosłych Polaków w wieku 18 lat i więcej.





































