Ministerstwo Finansów wprowadzi zmiany w systemie faktur elektronicznych
Na stronach Kancelarii Premiera pojawiła się informacja o planowanej nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Zmiany dotyczą faktur elektronicznych i stosowania do tego celu Krajowego Systemu e-Faktur.
1 stycznia bieżącego roku do użytku oddano dobrowolny model fakturowania elektronicznego, którego elementem jest Krajowy System e-Faktur. Do tej pory był on dobrowolny - wiadomo już, że niedługo stanie się obowiązkowy.
Kancelaria Premiera opublikowała w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów informację dotyczącą nowelizacji ustawy od podatku od towarów i usług. Ma ona zmienić status wspomnianego systemu na obligatoryjny.
Płatnicy VAT muszą przejść na faktury elektroniczne
Jak podaje portal Bankier.pl, zmiany dotkną tych podatników, którzy muszą wypełnić polskie regulacje VAT-owskie i posiadają siedzibę w Polsce. Interia z kolei wymienia krajowe dostawy towarów, świadczenie usług między przedsiębiorcami, na rzecz konsumentów oraz organów publicznych. Dla pozostałych e-fakturowanie będzie w dalszym ciągu fakultatywne.
Zmiana ta jest możliwa dzięki derogacji od unijnego systemu podatku od wartości, którą Polska uzyskała w ostatnim czasie. Dzięki temu będą akceptowane tylko te faktury, które wystawiono w postaci dokumentów lub not w formie elektronicznej.
Eliminacja papieru i szarej strefy celem zmian
Zmiany zostaną też wprowadzone w 2025 roku. Za 3 lata nie będzie można wystawiać faktur przy zastosowaniu kas rejestrujących, ani też za fakturę nie zostanie uznany paragon zawierający NIP do wysokości 450 zł.
Jak przekazuje Bankier.pl, projekt pozwoli skrócić podstawowy termin zwrotu VAT do 40 dni. Konsumenci mają również możliwość otrzymywania paragonów fiskalnych w wersji elektronicznej.
Docelowo, takie zmiany w systemie mają wyeliminować paragony papierowe i ograniczyć szarą strefę. Rada Ministrów ma zająć się tym projektem w I kwartale przyszłego roku.