BiznesINFO.pl
Opłaty za śmieci wciąż gorące. Resort chce limitów.

fot. Ken Teegardin, flickr.com, CC BY-SA 2.0

Ministerstwo Klimatu przedstawiło projekt maksymalnych stawek opłat za wywóz śmieci

1 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Opłata za śmieci wyliczana w zależności od zużycia wody wciąż jest mocno komentowana przez społeczeństwo. W sprawie zabrało głos Ministerstwo Klimatu, które chce ustalenia maksymalnych opłat za śmieci liczonych w taki sposób. Proponuje 40, 91 i 120 zł.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co o podwyżce za śmieci sądzą mieszkańcy stolicy

  • Jakie zmiany proponuje resort

  • Co o opłatach za śmieci mówi warszawski ratusz

Opłata za śmieci uderza w kieszenie Polaków

Informacja o uzależnieniu opłat za śmieci od zużycia wody poruszyła społeczeństwo. Choć na naliczanie opłat w ten sposób zdecydowały się różne miasta w Polsce, to najbardziej słychać sprzeciw mieszkańców Warszawy.

Poprzez media społecznościowe Warszawiacy informują o horrendalnych podwyżkach za wywóz odpadów. "Segreguję śmieci, a zapłacę ponad 200 zł" - pisze jedna z użytkowniczek i członkini grupy mieszkańców Ursynowa. Nie jest to odosobniony przypadek, bowiem do mediów zgłaszają się seniorzy, którzy także zapłacą ok. 200 zł za odpady. Dla porównania - jeszcze jakiś czas temu opłata za śmieci wynosiła zaledwie kilkadziesiąt złotych.

Warszawski ratusz tłumaczy, że opłaty za śmieci uzależnione od zużycia wody to najbardziej sprawiedliwy sposób na rozwiązanie palącego problemu. Podkreśla także, że dzięki temu będzie mógł ocenić fakt, ile osób realnie mieszka w danym mieszkaniu.

Stawka obowiązująca od 1 kwietnia wynosi 12,73 zł od 1 m sześc. zużytej wody, natomiast w przypadku lokali, gdzie nie ma wodomierza stawka za 1 m sześć. będzie mnożona czterokrotnie.

[EMBED-11]

W sprawie opłat interweniuje resort

Wiceminister klimatu i środowiska na Twitterze napisał, że nie ma zgody na działania Rafała Trzaskowskiego, dlatego zaproponował trzystopniowe progi opłat za śmieci. Wiceszef resortu podkreśla, że w ten sposób chce chronić polskie rodziny.

"Projekt przepisów zostanie dołączony do obecnie procedowanych zmian w ramach #Czystośćplus ponadto założenia zostały zaproponowane również przez stronę samorządową" - podkreślił.

Na reakcję Rafała Trzaskowskiego nie trzeba było długo czekać. Włodarz stolicy i niedoszły prezydent Polski winą za całą sytuację obarcza rząd. "To Wasz rząd wreszcie przeforsował zmiany, które spowodowały, że cena odbioru i przetworzenia jednej tony odpadów wzrosła w kilka lat z 300 złotych do ponad 1000 złotych. Ponad trzy razy!" - pisze, jednakże to nie koniec zarzutów.

Prezydent Warszawy zarzucił rządowi wzrost importu śmieci z całego świata do Polski oraz dewastacyjne podejście dla całego systemu recyklingu. Na razie nie jest wiadome w jaki sposób rozwiąże się kwestia opłat za śmieci, jednakże bunt mieszkańców stolicy zaczyna być coraz głośniejszy.

Podobne artykuły

Biznes Info

Finanse

Rząd będzie sprzedawał obligacje. Tym razem dla klientów indywidualnych

Czytaj więcej >
NBP wprowadza nowy banknot. Ma się na nim znaleźć kobieta.

Finanse

NBP zapowiedziało nowy banknot. Wrażenie robi nie tylko nominał.

Czytaj więcej >
Banknot Lech Kaczyński fot: Arkadiusz Ziolek/ East News

Finanse

Banknot nie tylko z Lechem Kaczyńskim. Na kolejnym znaleźć ma się kobieta

Czytaj więcej >

Finanse

Veolia: innowacyjna i inteligentna transformacja energetyki

Czytaj więcej >

Finanse

Zarządzanie ryzykiem w handlu opartym na CFD - co zrobić, by nie stracić pieniędzy?

Czytaj więcej >
Otwarty Fundusz Emerytalny idzie do likwidacji. Środki trafią na indywidualne konta emerytalne

Finanse

Likwidacja OFE będzie sporo kosztować. Dla wielu z nas to straty nie do odrobienia

Czytaj więcej >