Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Trwają zgłoszenia do konkursu Młodzieżowe Słowo Roku 2020. Dużo związanych z obecną sytuacją polityczną
Konrad Karpiuk
Konrad Karpiuk 10.11.2020 01:00

Trwają zgłoszenia do konkursu Młodzieżowe Słowo Roku 2020. Dużo związanych z obecną sytuacją polityczną

Młodzieżowe słowo roku 2020 polityka koronawirus
Unsplash.com Jan Kahánek

Młodzieżowe słowo roku 2020: króluje pandemia i polityka

Młodzieżowe słowo roku 2020 w tym roku jest zdominowane przez słowa związane z koronawirusem i Strajkiem Kobiet. Ponadto padł rekord liczby zgłoszeń w plebiscycie, po dwóch tygodniach głosowania wpłynęło do bazy 95 tys. słów i wyrażeń (w 2019 roku było ich 41 tys.).

Pandemia wprowadziła wiele nowych słów używanych w dyskursie publicznym, musiały więc pojawić się nowe w slangu młodzieżowym, często wykorzystujące część słowa "korona". Znalazły się słowa takie jak "koronalia" (od juwenaliów), "koronaferie". Niebezpośrednie, ale powiązane z pandemią były także "szur", czy "foliarz" dotyczące denialistów pandemii.

Drugą popularną kategorią były te związane z polityką. Pojawiły się tak popularne na protestach i w trakcie Strajku Kobiet wulgarne "J**ać PiS", czy też jego ocenzurowany odpowiednik w postaci ośmiu gwiazdek. Organizatorzy przypominają jednak, że wulgarne wyrażenia, nawet ocenzurowane nie będą dopuszczane do plebiscytu.

1. Główny doradca premiera nie pozostawia złudzeń: Musimy zamknąć cały kraj2. Samuel Pereira straci posadę redaktora naczelnego? Przedstawił swoje stanowisko w związku ze zwolnieniem3. Pobierający 500+ mają się z czego cieszyć. Od przyszłego roku ważne zmiany w świadczeniu

Interesujące jest również zgłoszenie słowa "julka", celowo pisanym małą literą, gdyż nie jest traktowane jako imię, a jako określenie większej grupy osób. Określa ono młode (często nastoletnie) aktywistki o lewicowych poglądach, które regularnie udzielają się na Twitterze.

Popularne było także zapożyczone z języka angielskiego słowo "boomer", oznaczające osobę ze starszego pokolenia, o poglądach typowych dla osób starszej daty. Warto jednak w tym wypadku zaznaczyć, że wzrost popularności tego wyrażenia w tzw. trollnecie został odnotowany już w poprzednich latach.

Tagi: Polska