Można dostać zwolnienie lekarskie na chorego małżonka. Trzeba spełnić jeden kluczowy warunek
Sytuacja, w której rodzic zostaje w domu z powodu chorego dziecka, nikogo nie zaskakuje. Dziecko nie jest jednak jedynym członkiem rodziny, którym czasem trzeba się zaopiekować. Co zrobić, kiedy pomocy potrzebuje inny domownik?
Zwolnienie na chorego małżonka
Polskie prawo przewiduje również sytuacje, w których chory ma już więcej niż 14 lat i tym samym opieka nad nim nie kwalifikuje się już jako ,,opieka nad dzieckiem”. Ze zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki możemy skorzystać również wtedy, gdy chory jest innym członkiem naszego gospodarstwa domowego: małżonkiem, rodzicem, rodzeństwem, wnukiem, dziadkiem, ojczymem, macochą czy rodzicem dziecka.
Jak uzyskać zasiłek opiekuńczy?
Aby móc skorzystać ze zwolnienia z powodu choroby bliskiego, konieczne jest pozostawanie w tym okresie we wspólnym gospodarstwie domowym, a także wykazanie, że jesteśmy jedyną osobą mogącą sprawować opiekę. Wówczas możemy liczyć nie tylko na możliwość pozostania w domu, ale również na pomoc finansową w postaci zasiłku opiekuńczego. Przysługuje on pracownikom niezależnie od formy umowy oraz przedsiębiorcom odprowadzającym składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, niezależnie od wysokości składek i okresu, w którym były płacone.
Celem uzyskania zasiłku opiekuńczego, należy złożyć formularz Z-15B. Możemy to zrobić bezpośrednio w ZUS lub u pracodawcy, który będzie musiał przekazać go do Zakładu.
Ile możemy zostać w domu i ile pieniędzy dostaniemy?
Jeśli chory ukończył 14 lat, jego ,,opiekunowi” przysługuje 14 dni zwolnienia lekarskiego i zasiłku na okres jednego roku kalendarzowego. Samego zasiłku nie możemy równocześnie pobierać dłużej niż przez 60 dni w ciągu roku, dlatego po wykorzystaniu urlopu z tytułu małżonka/rodzica/etc., pozostanie nam jeszcze 46 dni na dziecko.
Zasiłek będziemy otrzymywać również za dni ustawowo wolne od pracy. Wynosi on 80% wynagrodzenia (wyliczonego na podstawie średniej z ostatnich 12 miesięcy) lub dochodu, od którego odprowadzane są składki, w przypadku osób na samozatrudnieniu.
źródło: interiaBIZNES