Musisz zarejestrować telewizor, nawet jeśli nie będziesz na nim oglądał telewizji. Poczta Polska podała fakty o abonamencie RTV
Poczta Polska zatrudnia jedynie kilkudziesięciu kontrolerów w skali kraju, żaden listonosz nie może skontrolować obowiązku rejestracji odbiorników, a każdy zakupiony odbiornik telewizyjny należy zarejestrować, nawet wtedy, gdy służy on tylko do oglądania seriali na płatnej platformie z filmami. To tylko kilka wybranych faktów, jakie w marcu przedstawiła Poczta Polska w odniesieniu do krążących w Internecie mitów na temat abonamentu RTV.
5 wybranych mitów na temat abonamentu RTV
- Nie muszę rejestrować telewizora, jeżeli nie będę na nim oglądał telewizji, tylko np. seriale z płatnej platformy z filmami
Poczta Polska wyjaśnia, że to błędne założenie, gdyż ustawa o opłatach abonamentowych zakłada domniemanie użytkowania, a zakupiony odbiornik TV umożliwia odbiór telewizji – domniemywa się, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika. W związku z obowiązującym prawem jest zatem obowiązek jego rejestracji.
- Listonosz może dokonywać kontroli rejestracji odbiornika RTV
To mit. Żaden listonosz nie ma takich uprawnień, kontrola rejestracji odbiorników leży w gestii upoważnionych pracowników Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej.
- Poczta Polska zatrudnia setki kontrolerów
Na terenie całego kraju zadania związane z kontrolą rejestracji odbiorników wykonuje jedynie kilkadziesiąt osób (podczas kontroli muszą okazać swoje legitymacje).
- Kontrolerzy Poczty Polskiej skupiają się kontrolowaniu domów Polaków
Obowiązek rejestracji odbiorników oraz przeprowadzania kontroli obejmuje wszystkich użytkowników odbiorników RTV. W szczególności Poczta Polska kontroluje firmy oraz instytucje. Kontrole w gospodarstwach domowych mają miejsce bardzo rzadko i stanowią jedynie odsetek wszystkich kontroli.
- Poczta Polska dokonuje kontroli odbiorników radiowo-telewizyjnych bez podstawy prawnej
To fałszywe twierdzenie. Kontrole obowiązku rejestracji odbiorników RTV definiują: art. 7 Ustawy o opłatach abonamentowych oraz przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego, które wskazują, jak prowadzić postępowanie pokontrolne w celu wydania decyzji administracyjnej.
Niedopłata podatku w rozliczeniu rocznym. Jeśli nie uregulujesz jej w terminie, urząd zacznie ściągać odsetkiLiczba kontroli utrzymuje się na podobnym poziomie
Poczta Polska wyjaśnia, że w ciągu ostatnich lat liczba tytułów wykonawczych z tytułu nieopłaconego abonamentu RTV utrzymuje się na podobnym poziomie, a nawet odnotowuje się niewielki spadek w ujęciu rok do roku. Należy pamiętać, że od wezwania do uregulowania zaległych opłat abonamentowych można się odwołać (na podstawie przepisów Kodeksu Postępowania Administracyjnego lub Ustawy o opłatach abonamentowych). W przypadku prowadzonej już egzekucji również na każdym etapie postępowania istnieje możliwość składania zarzutów i zażaleń, a także skarg do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Wnioski o umorzenie i rozłożenie na raty płatności Klient może składać bezpośrednio do KRRiT – tłumaczy Poczta Polska.
Stary obowiązek i to nie tylko u nas
Obowiązek uiszczania opłat za korzystanie z radioodbiorników istniał w naszym kraju już przed wybuchem II wojny światowej. Poczta Polska wskazuje, że w Europie zaangażowanie poszczególnych operatorów pocztowych w kontrolę opłat abonamentowych jest zjawiskiem dość powszechnym (w zależności od kraju i modelu finansowania mediów publicznych). W Czechach poborcą opłat – tak jak u nas – jest poczta, a za abonenta uznaje się każdego płatnika energii elektrycznej (operator pocztowy otrzymuje informacje od operatora energetycznego). We Włoszech czy Portugalii abonament dolicza się do opłaty za energię elektryczną. Natomiast w Niemczech funkcjonuje specjalna instytucja powołana do ściągania abonamentu RTV, a opłatę dolicza się do mieszkania (rejestracja następuje na etapie zameldowania)