Nadchodzi czas wielkich obietnic. Znamy datę wyborów prezydenckich
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia ogłosił datę wyborów prezydenckich w Polsce w 2025 roku. Wiemy też, kiedy oficjalnie rozpocznie się kampania wyborcza oraz znamy większość kandydatów, którzy o głosy Polaków będą rywalizować, reprezentując największe ugrupowania polityczne w kraju.
Marszałek ogłosił szczegóły
W Polsce oficjalnie ogłoszono datę wyborów prezydenckich. Marszałek Sejmu przedstawił także harmonogram przygotowań do wyborów. Już 15 stycznia zostanie wydane oficjalne postanowienie o zarządzeniu wyborów, co pozwoli na formalne rozpoczęcie kampanii po jego publikacji. Partie i komitety wyborcze mają czas do 24 marca na zgłoszenie swoich struktur do Państwowej Komisji Wyborczej, a ostateczny termin rejestracji kandydatów na prezydenta mija 4 kwietnia. To kluczowe etapy procesu, które wyznaczają ramy organizacyjne jednego z najważniejszych wydarzeń politycznych w kraju.
Kiedy jednak odbędą się same wybory?
Prokuratura zdecydowała ws. Macierewicza. "Zdrada dyplomatyczna" - 10 lat więzieniaWybory prezydenckie 2025
Hołownia zaznaczył, że data została wybrana z myślą o zapewnieniu przejrzystości i komfortu przebiegu kampanii. „Chciałem odejść od niechlubnej tradycji ogłaszania wyborów w ostatnim możliwym momencie” – wyjaśnił podczas konferencji prasowej. Zgodnie z decyzją marszałka Sejmu, Polacy, by oddać głos w wyborach prezydenckich, udadzą się do urn 18 maja 2025 roku. W przypadku konieczności przeprowadzenia drugiej tury, odbędzie się ona dwa tygodnie później, czyli 1 czerwca.
Szymon Hołownia argumentował, że taki wybór daje możliwość lepszego dotarcia z kampanią do wyborców, unikając zamieszania związanego z majówką i świątecznymi przerwami.
Za 18 tygodni pójdziemy wszyscy do urn, wybierając kolejnego prezydenta. Wybór daty nie był jakiś specjalnie duży. Między 11 a 18 maja różnica była prawie żadna. Jest jednak jakaś szansa, że jeżeli wybory będą dłużej po majówce i serii wolnych weekendów, przecież mamy wcześniej Wielkanoc, to że będzie można ten proces polityczny jasno przedstawić ludziom – mówił Hołownia.
Podczas konferencji poruszono również temat ustawy incydentalnej, której celem jest wyjaśnienie wątpliwości dotyczących ważności wyborów. Marszałek Sejmu przyznał, że jest to złożona kwestia prawna, nad którą pracują różne gremia.
Gdyby problemu nie było, to byśmy się nim w ogóle nie zajmowali – skomentował marszałek Sejmu.
W tej sprawie wciąż nie ma jednoznacznego stanowiska, a dalsze kroki legislacyjne mogą być zależne od propozycji alternatywnych rozwiązań.
Kandydaci na prezydenta
Swoje oficjalne kandydatury ogłosili już kandydaci związani z największymi ugrupowaniami politycznymi w Polsce. Koalicja Obywatelska popiera zatem Rafała Trzaskowskiego, a PiS – Karola Nawrockiego. Szymon Hołownia, czyli marszałek Sejmu, a także lider Trzeciej Drogi, także zamierza ubiegać się o urząd. Wśród innych pretendentów znaleźli się: Sławomir Mentzen z Konfederacji, Magdalena Biejat z Lewicy oraz Marek Jakubiak reprezentujący Wolnych Republikanów. Według nieoficjalnych informacji, kandydatem na prezydenta startującym z ramienia partii Razem, będzie natomiast Adrian Zandberg.
Zgodnie z polską konstytucją, prezydentem może zostać obywatel, który ukończył 35 lat, a jego kadencja trwa pięć lat z możliwością jednej reelekcji.