Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nadchodzi gruntowna reforma systemu pomocy społecznej. Zmienią się kryteria
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 14.07.2024 09:13

Nadchodzi gruntowna reforma systemu pomocy społecznej. Zmienią się kryteria

agnieszka dziemianowicz-bąk
Fot. East News/Adam Burakowski

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Katarzyna Nowakowska poinformowała w rozmowie z PAP o trwających w resorcie pracach nad dogłębną nowelizacją ustawy o pomocy społecznej. Zmienią się m.in. kryteria kwalifikujące do otrzymania pomocy.

Weryfikacja kryteriów dochodowych

W rozmowie z Polską Agencją Prasową wiceminister Nowakowska przekazała, że trwające w ministerstwie prace obejmują zarówno doraźne zmiany mające zniwelować najpilniejsze problemy społeczne, jak i długofalową perspektywę. Zwłaszcza w tym drugim aspekcie priorytetem ma być taka zmiana prawa, aby adresować pomoc społeczną bardziej precyzyjnie.

Nie oznacza to jednak, że kryteria kwalifikujące do otrzymywania pomocy od państwa zostaną wyśrubowane, wręcz przeciwnie. W rozmowie poruszono kwestię wskaźnika skrajnego ubóstwa wśród dzieci, który nie był waloryzowany od trzech lat. W rezultacie mimo występowania tego zjawiska część rodzin nie kwalifikuje się do pomocy. Resort chce ten stan rzeczy zmienić.

Kryzys jest nieunikniony. Polska wyludnia się najszybciej w Europie

Pomoc dla pracowników socjalnych

Reforma systemu pomocy społecznej ma także zaadresować problemy na rynku mieszkaniowym i rynku pracy, choć na konkrety w tych obszarach trzeba będzie zaczekać. Na zmiany w systemie świadczeń mogą liczyć także pracownicy pomocy społecznej, których jest zwyczajnie zbyt mało. Efektem jest m.in. niewystarczająca liczba miejsc w DPS-ach.

Zobacz: Ważne zmiany w skierowaniach do sanatorium. Wiele osób na tym skorzysta

Podpowiedzią w zakresie rozważanych w ministerstwie rozwiązań tego problemu jest zwrócenie uwagi przez wiceminister na pozytywną recepcję tzw. usług sąsiedzkich. Dzięki nim samorządy mogą przekazywać środki sąsiadom świadczącym pomoc osobom w potrzebie, będąc przy tym wspierane przez ośrodki pomocy.

Projekt ustawy do końca roku

Pracom w resorcie przyświeca cel uproszczenia procedur, obowiązków w zakresie dokumentowania i ograniczenie instytucjonalizacji pomocy społecznej. Wiceminister przekazała, że celem jest, aby rezultaty prac nad dogłębną reformą systemu pomocy społecznej zostały zaprezentowane jeszcze w tym roku.