Nadciągają wnioski ws. PPK. Nie można przegapić tego terminu
W marcu wszystkich pracowników czeka napisanie jednej deklaracji potrzebnej w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych. Jeżeli ktoś zapomni, od kwietnia jego pensja będzie mniejsza.
Pracownicze Plany Kapitałowe są dobrowolnym programem przygotowanym przez rząd. Mimo to, zapisy do niego są automatyczne . Ma to na celu zachęcenie większej liczby osób do partycypacji.
Jak informuje portal money.pl, w ramach PPK można odkładać pieniądze na emeryturę. Z tego tytułu pensja jest pomniejszana o 2 proc .
PPK - przewaga nad OFE
Jednak Państwowe Plany Kapitałowe różnią się m.in. od OFE tym, że dopłacają do nich zarówno pracodawcy, jak i państwo . Ci pierwsi dokładają kwotę w wysokości min. 1,5 proc. pensji pracownika, zaś Skarb Państwa corocznie 240 zł. Jednocześnie otrzymuje się premię na start w wysokości 250 zł.
Zgodnie z informacjami money.pl, PPK mają również zaletę wygody. Pracownik nie musi nic robić, ponieważ wszystkie wpłaty są przeprowadzane automatycznie .
Wszystkie oszczędności zgromadzone w ramach PPK są przez cały czas inwestowane . Po 60 r.ż. wypłaty z PPK są zwolnione z podatku od zysków kapitałowych . Fundusze z PKK podlegają również dziedziczeniu .
Procedura wyjścia z Państwowych Planów Kapitałowych
Co jednak, jeżeli zdecydujemy się nie skorzystać z PPK i chcemy się wypisać? Jak podaje money.pl, trzeba wypełnić odpowiednią deklarację i złożyć ją u swojego pracodawcy . Po upływie 4 lat trzeba będzie ją ponowić.
W odróżnieniu od inwestowaniu na giełdzie czy na lokacie, Państwowe Plany Kapitałowe nie wymagają od pracownika jakiegokolwiek postępowania czy zainteresowania ryzykiem . Pieniądze po prostu są odkładane na jesień życia.