Najbogatsi Amerykanie. Jak osiągali tak kosmiczne fortuny?
Z tego artykułu dowiesz się:
Kim są najbogatsi Amerykanie,
Co stoi za ich wielkim sukcesem,
Jaka jest ich recepta na sukces?
Najbogatsi Amerykanie - czołówka najbogatszych ludzi na świecie
Czołowe miejsca na liście najbogatszych ludzi na świecie tworzonej przez Forbesa zajmują Amerykanie. Jak to możliwe, że to właśnie Stany Zjednoczone są kolebką najbogatszych, którzy mimo epidemii koronawirusa w dalszym ciągu utrzymują swoje fortuny, a w wielu przypadkach dalej je pomnażają, tak naprawdę zarabiając na obecnej sytuacji?
Jeff Bezos
Listę najbogatszych Amerykanów otwiera Jeff Bezos, który jest w tej chwili także na pierwszym miejscu w rankingu wszystkich najbogatszych ludzi na całym świecie. W czasie epidemii, która dla wielu okazała się bezlitosna, pozostawiając wiele rodzin bez środków do życia, najbogatszemu Amerykaninowi udało się pomnożyć swój majątek. Co jest tajemnicą jego sukcesu?
Majątek Jeffa Bezosa liczy w tej chwili 189,7 mld dolarów. Wszystko za sprawą giganta e-commerce - Amazona - firmę, którą Bezos założył w swoim garażu w Seattle w 1994 roku. Przyszły miliarder miał wówczas 30 lat, a decyzja o stworzeniu firmy sprzedażowej okazała się dla niego najlepszą, jaką mógł kiedykolwiek podjąć. Jakim cudem ze wszystkich firm tego typu to właśnie Amazon okazał się strzałem w dziesiątkę? Przepis na sukces miliardera wydaje się banalny.
Bezos od początku stworzenia firmy wyznawał bardzo prostą filozofię, która nie dotyczy ani sposobu zarządzania ludźmi, ani specjalistycznym technologiom. W 1999 miliarder udzielił wywiadu dla amerykańskiej stacji CNBC, w którym zdradził, że najważniejsze jest dla niego doświadczenie klienta korzystającego z Amazona. Najbogatszy Amerykanin powtórzył to jeszcze kilka razy w późniejszych wywiadach. I to chyba rzeczywiście zadecydowało o tak potężnym sukcesie.
Kiedy firma zaczęła w 1995 roku sprzedawać książki, nikt z zespołu nie miał pojęcia o sprzedaży książek, jednak mimo skali przedsięwzięcia i ogromnej liczbie klientów, firma zawsze dbała, by każdy z nich był zawsze zadowolony. Z biegiem czasu, gdy firma rosła coraz szybciej, a sprzedaż poszerzyła się także o muzykę, zaczęto zatrudniać ekspertów, którzy przenieśli obsługę na jeszcze wyższy poziom, umacniając tym samym pozycję firmy jako tej, której naprawdę zależy na kliencie i mimo że obsługuje ich naprawdę wielu, każdemu należało się wyjątkowe traktowanie.
Epidemia koronawirusa, która dla wielu okazała się najmroczniejszym koszmarem, Bezosowi umożliwiła zgromadzenie jeszcze większego majątku. Kiedy pojawił się najnowszy ranking Forbesa przedstawiający najbogatsze osoby w 2020 roku, Bezos ponownie zajął pierwsze miejsce z majątkiem o wartości 179 mld dolarów, co jest sumą o 57 proc. wyższą niż rok wcześniej.
Dane te nie są już jednak aktualne, ponieważ zgodnie z rankingiem Forbesa w czasie rzeczywistym, Bezos może pochwalić się majątkiem wartym aż 189,7 mld dolarów.
Elon Musk
Elona Muska chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Amerykański przedsiębiorca bardzo aktywnie korzysta z mediów społecznościowych i chwali się swoimi nowymi projektami. Swoją żyłkę do interesów pokazał już w bardzo młodym wieku. Kiedy miał 10 lat, dostał swój pierwszy komputer i szybko nauczył się programować. Swój pierwszy program - grę komputerową Blastar sprzedał dwa lata później za około 500 dolarów.
W tej chwili Musk jest założycielem lub współzałożycielem przedsiębiorstw takich jak: PayPal, SpaceX, Neuralink i Boring Company, czy Tesli, z której jest najbardziej znany.
Wydaje się, że za jego sukcesem stoi przede wszystkim fakt, że miliarder jest wizjonerem. W wywiadach Musk wielokrotnie podkreślał, że ważna jest dla niego kreatywność, co widać właściwie w każdym projekcie filantropa. Nie oznacza to jednak, że to wystarczy, by osiągnąć sukces. Wielu pracowników, których zatrudnia, skarży się, że Musk jest prawdziwym pracoholikiem, co wynika także z pasji do tego, czym się zajmuje.
Elon Musk zajmuje drugie miejsce na liście najbogatszych Amerykanów Forbesa. Jego majątek jest w tej chwili wart aż 155,6 mld dolarów.
Bill Gates
Trzeci w rankingu najbogatszych Amerykanów i czwarty w zestawieniu najbogatszych ludzi na świecie jest Bill Gates. Twórca Microsoftu jest w tej chwili dla wielu osób prawdziwym mentorem. Mimo ogromnej hojności (Gates poświęca mnóstwo czasu działalności charytatywnej), przez kilka lat zajmował pierwsze miejsce w rankingu najbogatszych ludzi świata Forbesa.
Miliarder stał się jedną z najlepiej rozpoznawalnych postaci poznanych na fali rewolucji informatycznej. Jest najlepszym przykładem osoby, który pokazuje, że jeśli ma się pomysł na siebie i pasję do tego, co się robi, nie trzeba kończyć żadnych studiów. Mimo że Gates studiował na Harvardzie, przerwał naukę, by wraz z przyjaciółmi założyć pierwszą firmę, która okazała się dla niego prawdziwą żyłą złota - Microsoft.
Podobnie jak Bezos, Gates podkreślał niejednokrotnie jak wielkie znaczenie w drodze do sukcesu stanowi klient. Zdaniem Gatesa powinno się nieustannie badań rynek i potrzeby klientów i natychmiastowo dostosowywać do nich swoją strategię. Takie podejście przez wiele lat gwarantowało mu pierwsze miejsce na liście najbogatszych Forbesa, jednak i teraz twórca Microsoftu nie ma na co narzekać. Na tę chwilę, jego majątek wart jest 120,3 mld dolarów.
Mark Zuckerberg
O Marku Zuckerbergu mówiło się swego czasu bardzo wiele. Główny twórca Facebooka zajmuje w tej chwili czwarte miejsce na liście najbogatszych Amerykanów Forbesa i piąte miejsce na liście najbogatszych osób na świecie z majątkiem o wartości 100,3 mld dolarów.
Sukces platformy społecznościowej - Facebooka, którego miliarder założył wraz z przyjaciółmi na studiach, był tak wielki i jednocześnie nieoczekiwany, że młody Zuckerberg szybko doczekał się filmu biograficznego - The Social Network w reżyserii Davida Finchera.
Larry Ellison
Założyciel firmy Oracle, Larry Ellison znany jest z wystawnego stylu życia, na które może sobie pozwolić, ponieważ zajmuje 5. miejsce w rankingu najbogatszych Amerykanów i 6. miejsce w rankingu najbogatszych osób na świecie.
Początki życia Elisona raczej nie wróżyły mu wspaniałego życia. Miliarder był nieślubnym synem 19-latki, która oddała go na wychowanie wujostwu. Młody Elison nie skończył też studiów, jednak nie przeszkodziło mu to w stworzeniu oprogramowania Oracle, dzięki której bogacz może się pochwalić majątkiem o wartości 88,2 mld dolarów.