Najdroższa przyprawa świata raczej nie gości często w naszej kuchni. Ale smak daje niesamowity
Najdroższa przyprawa świata - zbiory
Szafran swą wyjątkowość zawdzięcza sposobowi jego pozyskiwania - zbiera się go ręcznie ze znamion słupków krokusa (szafranu uprawnego). Delikatność rośliny oraz mnogość słupów sprawiają, że zbiory to naprawdę wymagające zajęcie.
Szafran jest drobny i bardzo lekki, dlatego też potrzeba naprawdę wielu kwiatów, by uzyskać opłacalne ilości na sprzedaż. To co jeszcze bardziej utrudnia zbiory to fakt, że kwitnienie krokusów trwa bardzo krótko. Dlatego też w pozyskanie zaangażowanych musi być bardzo wielu ludzi, którzy pracują na najwyższych obrotach.
Po zbiorach słupki szafranu są suszone w wysokiej temperaturze nad ogniskami lub w specjalnych pomieszczeniach. Te wysokie wymagania sprawiają, że ceny szafranu wahają się w granicach kilku tysięcy złotych za kilogram.
Najdroższa przyprawa świata - zastosowanie
Szafran wykorzystuje się już od kilku tysięcy lat. W kuchni służy głównie jako przyprawa, ale używa się go także przy produkcji sera i alkoholi. Szafran posiada lekko cierpki smak i najlepiej komponuje się z daniami kuchni azjatyckiej oraz śródziemnomorskiej, np. z rybami, owocami morza, curry, zupami, napojami, a także z wypiekami.
Szafran dawniej wykorzystywano także w kosmetyce i farmaceutyce, np. jako lekarstwo na problemy żołądkowe, ospę czy też w chorobach naczyniowych. Szafran jest także przebadanym przeciwutleniaczem. Bardzo często wykorzystuje się go również do farbowania ubrań, ponieważ ma w sobie żółto-pomarańczowy barwnik. Dawniej ubrania zafarbowane szafranem były oznaką statusu społecznego - im mocniejszy kolor, tym ważniejsza osoba.
Nieuczciwi sprzedawcy bardzo często mieszają szafran z kurkumą lub krokoszem, które są do niego podobne. Jednak doświadczeni konsumenci potrafią rozpoznać podróbki. Najlepsze nitki szafranu to te elastyczne, intensywnie karmazynowe.
Szafran pochodzi z Azji, jednak uprawiany jest w pasie od Morza Śródziemnego aż po Chiny. Obecnie największym producentem tej najdroższej przyprawy świata jest Iran.