Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Najdroższy surowiec świata nie należy do znanych substancji. Jest też niezwykłą rzadkością
Natalia Godek
Natalia Godek 08.02.2021 01:00

Najdroższy surowiec świata nie należy do znanych substancji. Jest też niezwykłą rzadkością

Najdroższy surowiec świata
pixabay.com

Najdroższy surowiec świata - rzadko spotykany

Painit jest uważany za Święty Graal wśród minerałów, ponieważ jest jedną z najrzadziej występujących substancji na Ziemii. W 2005 r. został nawet wpisany do Księgi rekordów Guinnessa jako najrzadziej występujący kamień szlachetny na świecie.

Został odkryty w latach 50. ubiegłego wieku w Birmie. Po badaniach, nazwę minerału nadano na cześć jego odkrywcy, Brytyjczyka i znawcę kamieni szlachetnych, Arthura Pain’a.

Ten najrzadziej występujący minerał w naturze jest zbudowany z wapnia, cyrkonu, boru, glinu i tlenu. Zawiera w sobie także niewielkie ilości chromu, wanadu i żelaza, które wpływają na jego charakterystyczne kolory - czerwony, brązowy i pomarańczowy, które w zależności od światła mogą być różnie postrzegane. Painit ma szklisty połysk, jest dosyć twardy, może zarysować szkło. Minerał ten jest nieradioaktywny, a także nie rozpuszcza się w kwasach.

Najdroższy surowiec świata - niezwykle wyjątkowy

Co ciekawe, do lat 80. odkryto tylko trzy kryształy tego heksagonalnego minerału. Z czasem znaleziono ich więcej, jednak poszukiwania go są naprawdę czasochłonne i wymagają niezwykłej cierpliwości w kopaniu i przeszukiwaniu grudki po grudzie, a także dużego zaangażowania geologów i geomorfologów.

Część znalezionych painitów trafiła do muzeów oraz instytutów geologicznych. Reszta została zakupiona przez prywatnych właścicieli, inne zostały użyte w jubilerstwie.

Ze względu na swoją niezwykłą rzadkość painit uważany jest za najdroższy surowiec świata. Jego ceny mogą niejedną osobę przyprawić o zawroty głowy. Poszczególne painity, w zależności od swojej jakości, mogą kosztować od 190 tys. zł za karat do nawet ponad miliona zł. Możemy być pewni, że ten najdroższy surowiec świata trafi tylko w naprawdę wyjątkowe ręce.

Tagi: świat