Najważniejsze wydarzenia pontyfikatu papieża Franciszka. Odwiedził Polskę w ważną rocznicę
Nie żyje Papież Franciszek. O jego śmierci poinformował 21 kwietnia, o godz. 10 z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell. To właśnie Franciszek kanonizował Jana Pawła II. To jednak niejedyne ważne wydarzenie, podczas którego Ojciec Święty zwracał się do Polaków.
Nie żyje Papież Franciszek
Od połowy lutego Papież Franciszek przebywał w szpitalu z powodu obustronnego zapalenia płuc. Wyszedł ze szpitala 23 marca, kiedy uznano, że jego stan jest stabilny. Niestety, 21 kwietnia dowiedzieliśmy się, że Ojciec Święty odszedł do wieczności.
Zaledwie wczoraj, 20 kwietnia Papież Franciszek pojawił się na balkonie bazyliki św. Piotra, by udzielić tradycyjnego błogosławieństwa „Urbi et Orbi”. Papież apelował wówczas o zawieszenie broni, uwolnienie zakładników i pomoc humanitarną dla najbardziej potrzebujących.
Żaden pokój nie jest możliwy bez wolności i rozbrojenia. - podkreślał Papież Franciszek
Po zakończeniu orędzia Papież udzielił błogosławieństwa i objechał plac św. Piotra, jednocześnie pozdrawiając wiernych z całego świata. Chociaż wielu nie rozumiało poglądów i decyzji Franciszka, był on niewątpliwie jednym z Papieży, którego zapamięta i będzie wspominał cały świat. Niejednokrotnie podczas jego posługi duszpasterskiej byliśmy świadkami chwytających za serce momentów. Najważniejsze z nich na zawsze zaznaczą się w historii kościoła katolickiego.
Franciszek jako pierwszy w historii mieszkaniec Ameryki, został mianowany na papieża
Papież Franciszek był pierwszym Argentyńczykiem, a także pierwszym jezuitą, który został wybrany na najwyższy urząd w Kościele katolickim. Również jako pierwszy przybrał imię Franciszek. Gdy po raz pierwszy ukazał się zgromadzonym na Placu św. Piotra, powiedział, że kardynałowie wybrali papieża „z końca świata”.
Urodził się 17 grudnia 1936 w Buenos Aires. Z wykształcenia był technikiem chemikiem. 11 marca 1958 wstąpił do Towarzystwa Jezusowego – swój nowicjat odbywał w Chile.
Na konsystorzu 21 lutego 2001 to Jan Paweł II włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego.
W dniach 18-19 kwietnia 2005 kard. Bergoglio wziął udział w konklawe, podczas którego wybrano Benedykta XVI7. Oficjalne rozpoczęcie posługi nowego Ojca Świętego nastąpiło 19 marca 2013 r.
W trakcie swojej drogi jako Papieża Franciszek niejednokrotnie zaskakiwał kontrowersyjnymi, ale również innowacyjnymi pomysłami. Z pewnością pozostanie zapamiętany, jako jeden z tych duszpasterzy, którym zależało na zmianach. W trakcie swojego pontyfikatu dokonał wiele. Zwracał się również do polskiej młodzieży.
Najważniejsze momenty pontyfikatu Papieża Franciszka
Jego blisko 12-letni pontyfikat był pełny różnorodnych momentów. Już na samym początku pontyfikatu papież Franciszek zdecydował się na dużą zmianę — poinformował, że nie chce mieszkać w Pałacu Apostolskim jak dotychczasowe głowy Kościoła. Zamiast tego zamieszkał w Domu Świętej Marty, znajdującym się przy Bazylice św. Piotra, który wybudowano na prośbę Jana Pawła II dla kardynałów uczestniczących w konklawe.
Franciszek 18 czerwca 2015 roku wydał pierwszą w historii Kościoła encyklikę (papieskie orędzie) poświęconą ochronie naturalnego środowiska, zatytułowaną "Laudato si". Uznał w niej, że winę za kryzys ponosi konsumpcjonizm, który otwarcie krytykował.
Dla Polski szczególne ważnym momentem pontyfikatu Franciszka były Światowe Dni Młodzieży w 2016 roku w Krakowie. To właśnie w czasie ich trwania papież złożył w naszym kraju pięciodniową wizytę. W tym czasie brał udział również w 1050. rocznicy Chrztu Polski, modlił się na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, i odwiedził chore dzieci w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu.
Pod koniec lutego 2019 roku z inicjatywy papieża w Rzymie odbył się wielki szczyt na temat ochrony małoletnich przed wykorzystywaniem seksualnym w Kościele. Na miejscu podjęto dyskusję na temat rozliczania przestępstw seksualnych wobec dzieci, transparentnością takich działań oraz odpowiedzialnością biskupów. Następstwem wydarzenia był opublikowany w maju 2019 roku list apostolski "Vos estis lux mundi" usprawniający ściganie przestępstw seksualnych w Kościele.
Został podpisany również przełomowy dekret znoszący tajemnicę papieską w sprawach dotyczących nadużyć wobec małoletnich, przemocy na tle seksualnym oraz niedozwolonych materiałów z udziałem dzieci.
W lutym 2019 roku Franciszek, jako pierwszy papież w historii kościoła katolickiego, odwiedził Półwysep Arabski, gdy przyleciał do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Spotkał się tam z przedstawicielem islamu, szejkiem Ahmadem Mohammadem al-Tajjibem, imamem uniwersytetu Al-Azhar w Kairze. Podczas spotkania podpisano dokument "Braterstwo między ludźmi dla pokoju na świecie i wspólnej koegzystencji" , - stanowił on swoisty apel do wszystkich przywódców państw oraz ich obywateli, aby promować tolerancję religijną na świecie, bez względu na wyznanie.