BiznesINFO.pl
Fot. Zofia i Marek Bazak/East News, Warszawa 15.01.2021. Ruszyla rejestracja na szczepienia przeciw Covid-19. Na szczepienie moga zarejestrowac sie osoby powyzej 80 lat. Termin mozna zarezerwowac telefonicznie, przez internet lub w punkcie szczepien. N/z rejestracja telefoniczna na szczepienie przeciw Covid-19. Senior zapisuje sie na szczepienie, korzystajac z bezplatnej infolinii 989.

East News, Zofia i Marek Bazak

Narodowy Spis Powszechny. Za brak odpowiedzi na pytania można otrzymać grzywnę 5 tys. zł

1 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Narodowy Spis Powszechny to nie tylko zabawa, ale przede wszystkim obowiązek, którego niespełnienie może skutkować karą nawet do 5 tys. zł. Osoby, które nie przekażą informacji w Spisie Powszechnym, nie odbiorą telefonu od rachmistrza oraz nie powiadomią

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Za co dokładnie grożą kary w ze Spisem Powszechnym

  • Z czego wynikają grzywny

  • Co na temat kar sądzą prawnicy i GUS

Kary i grzywny w związku ze Spisem Powszechnym

Narodowy Spis Powszechny ruszył 1 kwietnia. Polacy za pomocą specjalnego formularza dostępnego na stronie internetowej GUS mogą dokonać samospisu. Ci, którzy nie mają takiej możliwości muszą skorzystać z pomocy rachmistrza.

Osoba, która nie może wziąć udziału w Spisie Powszechnym musi zadzwonić na infolinię spisową i zgłosić ten fakt urzędnikom. Udziału w spisie mogą nie wziąć osoby borykające się z ciężkim stanem zdrowia lub ze względu na uzasadniony interes. Czas na zgłoszenie takiej czynności wydłużono do 31 sierpnia br.

W związku z tym, że udział w Spisie Powszechnym jest obowiązkowy, niedopełnienie obowiązku zgłoszenia trudności z udziałem zagrożone jest karą w wys. 5 tys. zł. Co więcej, grzywną zagrożone jest celowe niewzięcie udziału w Spisie Powszechnym oraz podanie nieprawdziwych informacji.

Pamiętajmy, że rachmistrzowie mogą do nas zadzwonić, a celowe nieodebranie telefonu zostanie sklasyfikowane jako odmowa wywiązania się z obowiązku. Oznacza to, że możemy dostać kilkutysięczną karę.

Nie tylko grzywny. Co jeszcze trzeba wiedzieć na temat spisu?

Leszek Chmielewski, radca prawny z Kancelarii Prawnej Chmielewski & Partnerzy w rozmowie z Biznes Interia tłumaczy, że GUS będzie posiadał wszelkie narzędzia do tego, aby grzywnę wyegzekwować. - W formularzu podaje się dane takie jak imię, nazwisko i PESEL. Należy zatem uznać, że GUS będzie mógł ustalić, kto nie wziął udziału w spisie - tłumaczy.

Jednocześnie wskazuje na to, że o ostatecznym losie grzywny decyzję podejmie sąd. W tym przypadku nie ma konkretnej liczby orzeczniczej i na razie nie wiadomo, w jaki sposób się ukształtuje.

GUS podkreśla, że nie zależy mu na nakładaniu kar. Katarzyna Banaszek, rzecznik GUS tłumaczy, że celem przeprowadzenia Spisu Powszechnego jest jak najdokładniejsze dostarczanie danych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania państwa.

Rzecznik GUS tłumaczy, że spisy powszechne przeprowadza się również w innych krajach, a w Unii Europejskiej bardzo wiele czynników od nich zależy. Wskazane przez Banaszek dotacje unijne czy miejsca w Parlamencie Europejskim to zaledwie dwa przykłady z wielu.

W Polskę wyruszy 16 tys. rachmistrzów. Do tej funkcji zgłosiło się ponad dwa razy więcej chętnych, jednakże nie wszyscy zdali konieczne testy.

Podobne artykuły

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i Świat

Poczta Polska ostrzega przed cyberprzestępcami. Podszywają się pod instytucję

Czytaj więcej >
Kiedy koniec obostrzeń? Szef resortu realnie o powrocie do normalności

Polska i Świat

Kiedy koniec obostrzeń? Minister zdrowia podał datę wprost

Czytaj więcej >
NFZ podliczył ile będzie kosztować rehabilitacja ozdrowieńców

Polska i Świat

NFZ dokonał kalkulacji. Wiemy, ile kosztuje leczenie po przejściu koronawirusa

Czytaj więcej >
Lockdown dla szkół i przedszkoli prawdopodobnie zostanie przedłużony

Polska i Świat

Lockdown w przedszkolach i żłobkach do przedłużenia. Rząd wysłał klarowny sygnał

Czytaj więcej >
Zjednoczona Prawica się rozpadnie? Znamy opinię Polaków

Polska i Świat

Zjednoczona Prawica ma się rozpaść. Tak prognozuje 32 proc. Polaków

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/East News

Polska i Świat

Grzywna aż na równowartość 826 tys. zł. Przesunął tylko kilka kamieni, ale nie wiedział ile mają lat

Czytaj więcej >