BiznesINFO.pl Finanse Porażający raport NBP. Kondycja polskich banków coraz gorsza
Unsplash.com Carlos Muza

Porażający raport NBP. Kondycja polskich banków coraz gorsza

10 listopada 2020
Autor tekstu: Konrad Karpiuk

NBP w raporcie o stanie polskiej bankowości

NBP poinformowało, że dwa największe banki w Polsce, czyli PKO BP i Pekao mają ok. 40 proc. niższe zyski niż w ubiegłym roku. Jak jednak pisze money.pl, niektórzy gracze na rynku odnotowali jeszcze większy spadek, czy nawet wpadli w długi.

Jeszcze kilka lat temu sektor bankowy w Polsce był uznawany za dosyć atrakcyjny pod kątem przejęć, fuzji i inwestycji. Money.pl zaznacza, że jeszcze przed pandemią odnotowano mniejsze spadki zyskowności w branży. Jednak zbiegnięcie się tego z koronakryzysem tylko pogorszyło sytuację.

Szczególnie że w okresie znacznego wzrostu, polskie banki miały wskaźniki zwrotów na poziomie wyższym niż średnia w UE. W raporcie NBP można jednak przeczytać, że przewaga zaczyna coraz bardziej topnieć.

- W ostatnich kilku latach wzrostowi skali działalności banków towarzyszyła względna stabilizacja nominalnych wyników finansowych sektora. Znalazło to odzwierciedlenie w stopniowym spadku zwrotu z aktywów, jak również zwrotu z kapitału - twierdzą eksperci, którzy pracowali przy raporcie dla NBP.

1 . Główny doradca premiera nie pozostawia złudzeń: Musimy zamknąć cały kraj 2 . Samuel Pereira straci posadę redaktora naczelnego? Przedstawił swoje stanowisko w związku ze zwolnieniem 3. Pobierający 500+ mają się z czego cieszyć. Od przyszłego roku ważne zmiany w świadczeniu

Nie tylko koronakryzys, nowe podatki dołożyły swoje

W raporcie wyliczono, że wskaźnik zyskowności z kapitału spadł poniżej teoretycznego kosztu jego pozyskania. Z racji, że polskie banki dalej dobrze radzą sobie z zarządzaniem kosztami i tak wypadają lepiej na tle krajów zachodniej Europy, choć jak wskazuje money.pl, średnio w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

- Mimo stałego wzrostu skali działalności bankowej wyniki finansowe sektora pozostawały w ostatnich latach poniżej poziomu osiąganego w okresie 2011-2014. Znalazło to odzwierciedlenie w spadku zyskowności sektora bankowego - można przeczytać w raporcie NBP.

Money.pl wskazuje również, że na tle działających w Polsce przedsiębiorstw niefinansowych i innych instytucji finansowych, banki miały przeciętne niższe zwroty kapitału. W raporcie NBP dowiadujemy się również, że spadki są związane z nowymi regulacjami i podatkami.

Jeszcze w 2015 roku stwierdzono wzrost podatkowych i nieopodatkowanych obciążeń banków. Ponadto od lutego 2016 roku wprowadzono podatek od części instytucji finansowych na rzecz Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. To również przełożyło się na straty polskich banków.

Obserwuj nas w
autor
Konrad Karpiuk

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat