Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nie wyrzucaj tego do zwykłego śmietnika. Możesz zapłacić nawet 5 tys. zł kary
Wiktoria Wihan
Wiktoria Wihan 17.10.2024 21:26

Nie wyrzucaj tego do zwykłego śmietnika. Możesz zapłacić nawet 5 tys. zł kary

śmieci
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Nie wszyscy przestrzegają zasad segregacji. Okazuje się, że można za to słono zapłacić. Zanim następnym razem będziesz chciał wyrzucić te odpady, zastanów się dwa razy. Nawet za niewinną pomyłkę grozi wysoka grzywna. Sprawdź, jak poprawnie pozbyć się elektrośmieci!

Segregacja tych odpadów dla wielu nie jest oczywista

W Polsce obowiązują standardy, dzięki którym w każdym dużym koszu na śmieci znajdują się poszczególne pojemniki służące do segregowania śmieci. Ich kolory są dobrze znane: żółty do plastiku i metalu, niebieski dla papieru, zielony dla szkła, brązowy do bioodpadów i czarny/szary do odpadów zmieszanych. Zasady segregacji są proste i mają służyć odzyskiwaniu odpadów, które nadają się do powtórnego przetworzenia. Nieco większego problemu nastręcza proces pozbywania się elektroodpadów. Według badań GfK Polonia z 2019 roku wynika, że nie wszyscy Polacy dbają o ich poprawną utylizację. 

Według ww. badań wynika, że 20% naszych rodaków przynajmniej raz wyrzuciło sprzęt elektroniczny do zwykłego kosza na śmieci. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że za takie postępowanie grozi surowa kara finansowa. Jak wobec tego w zrównoważony i bezpieczny sposób pozbyć się elektrośmieci? Odpowiadamy.

Czternastka od ZUS to nie koniec. Seniorzy dostaną jeszcze to

Nie segregujesz tych odpadów? Musisz liczyć sie wysoką karą

Do elektroodpadów zalicza się zarówno niewielki sprzęt elektroniczny jak baterie, żarówki, telefony czy powerbanki, jak również większe sprzęty RTV i AGD. W myśl ustawie o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym z 2015 roku, zostały wyznaczone specjalne miejsca, gdzie można bezpiecznie oddać ww. odpady. Wynika to z faktu, że elektrośmieci posiadają w sobie substancje jak np. ołów, rtęć czy kadm, które są nie tylko trudne do rozłożenia, ale również zwyczajnie niebezpieczne. Co więcej, mogą prowadzić do długotrwałego zanieczyszczenia środowiska. 

Nie warto ryzykować. Wyrzucenie elektroodpadów w nieodpowiednim miejscu może kosztować nas aż 5 tys. złotych mandatu! Podpowiadamy, jak tego uniknąć.

Fot. Canva

Jak segregować elektroodpady?

Niewielkie elektroodpady, które dość szybko się zużywają i wymagają regularnej wymiany, możemy wyrzucić do specjalnych pojemników do tego przeznaczonych. Znajdziemy je w dużych śmietnikach na niektórych osiedlach, a także w wielu sklepach. Nieco większy problem potrafi sprawić wymiana starego urządzenia RTV/AGD na nowy. Wywozem dużych elektrośmieci trudnią się niektóre firmy, które zabierają go wprost z domu klienta. Inną, bezpłatną, jednak nieco bardziej kłopotliwą opcją jest oddanie elektrośmieci do punktów zbiórki, jak PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych).

Co więcej, kupując nowy sprzęt elektroniczny w sklepie, mamy możliwość oddać w tym miejscu swoje stare wyposażenie, które daje się do wyrzucenia. Sprzedawcy są zobowiązani go przyjąć.