Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Niemiecka prasa nie pozostawia suchej nitki na polskim rządzie. Zarzuty są poważne
Konrad Karpiuk
Konrad Karpiuk 24.07.2020 02:00

Niemiecka prasa nie pozostawia suchej nitki na polskim rządzie. Zarzuty są poważne

Niemiecka prasa o Polsce słowa krytyki
Flickr.com Jeanne Menjoulet

Niemiecka prasa pisząc o Polsce ,nie szczędzi krytyki na temat praworządności i sytuacji w UE. Philipp Fritz, publicysta "Die Welt" uważa, że Polska wraz z Węgrami "ośmieszają UE" przez sprzeciwianie się łączenia budżetu UE z przestrzeganiem zasad praworządności. Zwłaszcza że problem trwa już od kilku lat.

Niemiecka prasa o Polsce

- Należy wyobrazić sobie jako cech rzeźników, w którym dwóch uczestników głośno przeciwko takiej kontroli protestuje. Polska i Węgry nie chcą połączenia rozdziału funduszy z budżetu UE z przestrzeganiem zasad praworządności. Radość premierów Mateusza Morawieckiego i Viktora Orbana po przypominających maraton negocjacjach na szczycie w Brukseli jest jak dotychczas najbardziej rzucającym się w oczy przejawem zdemaskowania się (tych krajów) w związku z deficytem praworządności - pisał Fritz.

Ekspert zauważa również, że nie wiadomo na ile Polska i Węgry dostosują się do zasad UE dotyczących praworządności. W dokumencie z ostatniego szczytu miało zabraknąć "mechanizmów", które nałożą realne sankcje na krnąbrne kraje. Jak sam stwierdził, taka sytuacja jest rozczarowująca.

Nie obyło się także bez krytyki polityki ideologicznej, jaką prowadzi PiS. Fritz zarzucił Polsce tworzenie "konkurencji" liberalnej demokracji, skrytykował "strefy wolne od LGBT", które ustaliły niektóre samorządy, oraz określenie opozycji i krytyków rządu jako "przeciwników Polski". Samą narrację PiS, Fritz nazwał "turbonacjonalistyczną alternatywna". 

Fritz skrytykował też opozycję, zarzucając jej, że nie potrafi stworzyć alternatywy dla PiS oraz media, które zbyt długo pozwalały polskiemu rządowi na samowolkę. Zwrócił uwagę także na to, że Polska stała się w ten sposób wzorem dla innych państw, do rezygnacji z uczestnictwa we wspólnocie europejskiej.